en eerste helft van de 17de eeuw. Meer specifiek verwijzen de motieven zinnebeeldig naar zaken als huwelijk, vruchtbaarheid en diverse ideaaltypis che, sociale rollen en deugden. Mogelijk werd binnen het kader van volks geloof aan sommige symbolen ook een magische werking toegeschrevn. Als hypothese kan gesteld worden dat Noordhollands slibaardewerk met zijn vele symbolische decoraties in veel gevallen als gelegenheidskeramiek heeft gedi end bij gebeurtenissen als verloving of huwelijk. Daarnaast is het zeker ook gewoon gebruikt in het huishouden. Op de ongeglazuurde zijde van dit aardewerk is namelijk vaak roetaanslag aanwezig, als gevolg van gebruik bij open vuur. Kledingaspecten Bij de antropomorfe voorstellingen vormt de kledij van de afgebeelde perso nen een ander cultuurhistorisch interessant aspect. Ondermeer is de overgang van de nogal stijve Spaanse mode naar de meer zwierige Franse mode goed te volgen. Gezien de concentraties van het tot nu toe aangetroffen vondstmateri aal lijkt Noordhollands slibaardewerk vooral in trek te zijn geweest bij plattelandsbevolking en in veel mindere mate bij stedelingen. Afbeeldingen van boeren of vissers komen op het Noordhollands slibaardewerk niet voor. Weliswaar zijn melkmeisjes afgebeeld, maar ook zij dragen relatief luxe kledij en vertegenwoordigen primair een symbolische betekenis. De pottenbakkeri jen bevonden zich in de steden en de slibdecorateurs zijn bij het afbeelden van kledij vooral geïnspireerd door de stadse mode van destijds. Veel Noordhollands slibaardewerk heeft waarschijnlijk als gelegenhei dskeramiek dienst gedaan bij verloving of huwelijk. Kennelijk vormde de stadse kledij van de afgebeelde personen geen probleem voor de dopelingen die het aardewerk geschonken kregen, temeer omdat zij zich bij een dergelijke gebeurtenis zelf ook in het 'zondagse pak' staken. Hans van Gangelen 'Hoorn des overvloeds', 6 juni t/m 17 augustus, Westffies Museum, Hoorn; ma. t/m vr. 11.00-17.00 uur, za. en zo. 14.00-17.00 uur; volwassenen f 5,00, kinderen t/m 14 jaar f2,50, CJP en 65+ f2,50, MJK gratis. Catalogus f59,00. ISBN 90-71123-41-3 79

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 29