liodemvon dsten Noordhollands shbaardewerk leidde tot voor kort nog voornamelijk een ondergronds bestaan. Pas de laatste decennia zijn honderden voorbeelden ervan bekend geworden, met name in de vorm van bodemvondsten. Veel stukken zijn weliswaar fragmentarisch teruggevonden, maar hebben inmid dels hun oorspronkelijk uiterlijk teruggekregen door vakkundig restauratiew erk. Vooral op het voormalig Schermereiland is veel gevonden in Graft en Noordeinde. De verspreiding van het aardewerk bleef overigens niet beperkt tot genoemde regio. Ook in veel andere plaatsen in West-Nederland en zelfs in de kustgebieden van Noord-Frankrijk, Engeland en Ierland is dit karakteristieke slibaardewèrk aangetroffen. Zekerheid over de productiecen- tra is er niet. Grote hoeveelhe den misbaksels die daarover uitsluitsel zouden kunnen geven, zijn tot op heden niet gevonden. Wel zijn er aanwijzingen dat deze keramiek onder meer in Alkmaar is vervaardigd in een pottenbakkerij, die daar circa 65 jaar continu in bedrijf moet zijn geweest. Enkele decenna rond 1600 is soortgelijke waar ook geproduceerd in de Streek, het gebied tussen Hoorn en Enkhuizen. Tot het vormenscala van het Noord-Hollands shbaardewerk behoren voornamelijk schotelgoed, kommen en vuurklokken. In mindere mate komen ook andere vormen voor, zoals kannetjes, grapen en spaarpotten. Slibversiering Het aanbrengen van een witte slibversiering op roodbakkend aardewerk wordt omstreeks 1400 in ons land voor het eerst als decoratietechniek gehanteerd. Pottenbakkersafval van deze waar is o.a. bekend uit Aardenburg en Utrecht. Wanneer voor het eerst in Noord-Holland shbaardewerk is vervaardigd, is niet precies bekend. De vroegst gedateerde stukken zijn voorzien van jaartallen uit de zeventiger jaren van de 16de eeuw. Vanaf circa 1580 is Noordhollands shbaardewerk in grote hoeveelheden geproduceerd. Hoewel slechts een fractie van de totale produktie is teruggevonden, is de ontwikkeling goed te volgen dankzij het regelmatig voorkomen van jaartallen op met name de 'Alkmaar'-groep. Vergelijkend onderzoek naar specifieke detailkenmerken van de slibdecoraties heeft daarnaast het 'handschrift' van diverse individueel te onderscheiden decorateurs aan het licht gebracht, alsmede de periodes waarin zij werkzaam zijn geweest. Omstreeks 1650 is de bloeiperiode van het Noordhollands shbaardewerk 77

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 27