Hoorn Hans van Gangelen, Peter Kersloot en Sjek Venhuis behandelen in 'Hoorn des overvloeds' op gedegen, maar toch prettig leesbare wijze de diverse aspecten van het Noordhollands slibaardewerk. onder meer komen de individueel te onderscheiden decorateurs, stijlinvloeden, de symboliek van de decoraties en kledingkenmerken van de afgebeelde personen aan de orde. Het boek is een gemeenschappelijke uitgave van de Stichting Uitgeverij Noord-Holland en de Stichting Noordhollands Slibaardewerk en kan als een 'must' beschouwd worden voor een cultuurhistorisch en archeologisch geïn teresseerd lezerspubliek! Uitvoering van het boek: omvang 185 pagina's, in een genaaid gebonden stofomslag. Formaat 21 x 29,7 cm. ISBN 90-71123-41-3. Prijsf59,00 In het Westfries Museum te Hoorn wordt 6 juni tot en met 17 augustus de expositie 'Hoorn des Overvloeds' gehouden. De tentoonstelling biedt een overzicht van het overvloedig met slib versierd loodglazuuraardewerk, zoals dit tussen circa 1580 en 1650 werd vervaardigd in de kop van No ord-Holland. (Deze keramiek is cultuurhistorisch interessant. Zo verbergen de decoratiemotieven een symbolische betekenis, verband houdend met vruchtbaarheid, welzijn en de toenmalige maatschappelijke normen en waarden.) De Stichting Noordhollands slibaardewerk. Deze stichting heeft jarenlang onderzoek verricht naar de gelijknamige keramiek. Circa 1200 stukken zijn inmiddels geïnventariseerd. Zij bevinden zich in diverse collecties van archeologische diensten, musea en particulieren. De resultaten van dit onderzoek zijn onlangs gepubliceerd in het standaardwerk 'Hoorn des Overvloeds', dat tevens dienst doet als catalogus bij de gelijknamige exposi tie in Hoorn. Dankzij de welwillende medewerking van de vele bruikleengev ers biedt de huidige tentoonstelling in het Westfries Museum een selectie van zo'n 240 topstukken uit het geïnventariseerde materiaal. 76

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 26