Tentoonstelling Noordkollands slikaardewerk in Hoorn 6Juni a.s. vindt in de Oosterkerk te Hoorn de aanbieding plaats van het eerste exemplaar van het boek "Hoorn des overvloeds. De bloeiperiode van het Noordhollands slibaardewerk (ca. 1580 - ca. 1650)." Deze gebeurtenis is tevens het startsein van een gelijknamige expositie in het Westfries Museum te Hoorn, die daar tot en met 17 augustus te zien zal zijn. Het boek dient als catalogus bij deze tentoonstelling. 'Hoorn des Overvloeds' is een standaardwerk over het rijkelijk met slib gedecoreerd volksaardewerk, zoals dat gedurende het einde van de 16de eeuw en eerste helft van de 17de eeuw werd vervaardigd in de kop van Noord- Holland. De slibversiering werd aangebracht met een ringeloor, een doorbo orde koehoorn met een rietje, vergelijkbaar met een slagroomspuit. Men kon er fraai uitgevoerde motieven en figuratieve voorstellingen mee aanbrengen. Het betreft Nederlandse volkskunst van een hoog niveau, dat door haar sprankelend voorkomen bij velen tot de verbeelding spreekt. 'Hoorn des overvloeds' is een initiatief van de Stichting Noordhollands Slibaardewerk, die jarenlang onderzoek heeft verricht naar dit type keramiek. In het boek worden 200 topstukken afgebeeld, waarvan zo'n 140 in kleur. De afbeeldingen op Noordhollands slibaardewerk zijn ook cultuurhis torisch interessant, omdat zij een sym bolische betekenis verbergen. Deze symboliek heeft betrekking op de burgerlijke, christelijk-humanistische mentaliteit van destijds. Meer speci fiek verwijzen de decoraties naar za ken als huwelijk, vruchtbaarheid en ideaaltypische sociale rollen en deug den. Noordhollands slibaardewerk heeft waarschijnlijk in veel gevallen als gelegenheidskeramiek gediend bij verloving of huwelijk. Het project 75

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 25