Meevaren door de Tuingfracht, dat was een attractie! Leuk, die foto met de vletten van de tuinders en die kinderen bij de sluis, in het februarinummer van de Chronvke. Zelf heb ik als meisje, van mijn achtste jaar af, vaak meegevaren in zulke vletten, als er Schotse muizen of Langedi- jker aardappelen naar schipper Visser werden gevaren. Zo tegen 5 a 6 uur kwamen de tuinders dan de sluis invaren. Dan stond ik al te wachten om met mijn oom, Ceesie Dekker, mee te varen. Hij was de oudste zoon van Dirk Dekker, die ook tuinder was en een groentezaakje had, net tegenover de Lutherse kerk in de Rechtestraat. Hij was een prima tuinman, die oude Dekker. Hij had ook een stuk grond aan het Zuideinde, waar ik woonde. Later overgenomen door Dirk Veenman. De vrouw van Dirk Dekker verzorgde het kleine groentezaakje. Ze hadden veel kinderen. Behalve mijn oom Cor had je Piet en Dirk en Jan Dekker en dan was er nog een stel dochters. Eén was met Gerling getrouwd, de machinist van het watergemaal aan het Oudelandsdijkje. Een ander met Van Oenen, de kleermaker; dan Grietje, met fouragehandelaar en kruidenier Rijkes, en Geertje, die met Gerrit Rot van de gasfabriek getrouwd was. Misschien ben ik er nog een vergeten? (Ja, de vrouw van Gerrit Tentij, de aannemer te West-Graftdijk -B.) Dat meevaren door de Tuinbuurtsloot was een attractie. Het heette toen ook al Tuingracht, maar we zeiden "sloot". Het mooiste was als de sluis nog laag was en je naar de hoogte moest. Terug ging het van hoog naar laag. En dan was de vaartocht weer afgelopen. Leuk was het, want je was blij met niets. Tegenwoordig lijken gemeenten duizenden guldens te moeten neerleggen om de jeugd bezig te houden. Wij moesten onszelf bezighouden en dat lukte ook. Nog een jeugdherinnering, uit 1921 of'22. Die had ook met schipper Visser te maken. Er zou in Amsterdam een grote demonstratie zijn tegen de Vlootwet. Leden van de Transportarbeidersbond zouden met schipper Visser's "Koophandel" naar Amsterdam varen. In het plaatselijk bestuur van de bond zaten Freek van Straten, Jaap en Ko van der Stelt, Anne en Haitze de Vries en Jan Spaarman, als ik het goed heb. Klok had het buffet aan boord. Vader ging ook mee en ik met ons dagmeisje Trijn Sluis. Vader ging, net als de andere leden, meelopen in de optocht. Dat is een geweldige demonstratie is geworden, met wel 100.000 demonstranten en de wethouders Wibaut en Boekholt voorop. 61

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 11