Vrienden van de voetveren was het achter Oost-Graftdijk gedaan met het turfsteken, maar op andere plaatsen kon dat nog tot ruimschoots na de oorlog doorgaan. Het turfsteken werd toen door het driemanschap Honig, Nat en De Jongh wel afgewisseld met het handmatig maaien van het grove gras dat in de voormalige inundatiegebieden was opgeschoten toen die waren drooggevallen. "Daar kon je niet met de maaimachine in, zo slap en grof was dat. En we hebben met ons drieën ook nog eens de Schermerdijk met de zeis gemaaid, van de vlotbrug tot aan Driehuizen, voor de boeren die de drie betreffende dijkparken hadden gehuurd. We begonnen bij de vlotbrug en Baart de Jongh hoefde pas bij de eerste molenkolk zijn zeis aan te zetten met de strekel. Hij kon zo vreselijk scherp haren. Soms te scherp voor dat dijkgewas; dan ging de snee dubbel." Maar dat is weer een ander verhaal. Iedereen in de omgeving van Spijkerboor kent natuurlijk het motorpontje "Jan Hop", dat ten behoeve van voetgangers en fietsers de vaarverbinding onderhoudt tussen de Kamerhopdijk en Spijkerboor. De "Jan Hop" is een van de vele voetveren die ons land nog telt. Een vrijwel identieke "overzettersboot" is er in Alkmaar, in de buurt van de Accijnstoren. Maar ook in het gebied van de grote rivieren zijn er talrijke. Nederland zou Nederland niet zijn als er niet een vereniging was die zich om het (voort)bestaan van dergelijke voetveren bekommerde. Die is er dus wel: de "Vrienden van de Voetveren", secretariaat, Ringdijk 432 "Het Oude Veerhuis", 2983 GS Ridderkerk. Die vereniging geeft een informatieboekje uit "Overzetveren in Nederland", alsmede een kaartspel waarvan inmiddels de vierde druk is verschenen. Beide tesamen zijn voor f 12,50 plus verzendkosten verkrijgbaar op genoemd adres. Op aanvraag volgt toezending met acceptgiro. Belangrijkste doel van de verenigig is het in de vaart houden van de bestaande voetveren, nadat in de jaren '60 en '70 al vele van die pontjes waren opgeheven. Lidmaatschap van deze vriendenclub kost f 10 per jaar. 19

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 22