94 door stoom voortgebrachte, sterk kostenbesparende 'touwmesine' werd daarom reeds in een vroeg stadium in lijnbaan 'de Poel' geïntroduceerd, maar: "'t Ding was weerdeloos, deerom was 'r freugde in 't kamp"6' van de arbeiders. Vandaar dat zij er van 's ochtends 4 tot 's avonds 8 uur tegen een zeer schamel loon van 60 a 80 cent bleven werken, totdat het begin van de moderne arbeidswetgeving via regelgeving betreffende de arbeidsduur de genadeslag aan deze ambachtelijke uitwassen toebracht. Maar zoals gezegd, binnen de familie Bruin waren twee tradities bepalend: een economische en een wetenschappelijke. Terwijl de oude ambachtelijke wereld hier uitstierf ontkiemde zich tevens de nieuwe industriële wereld in de gedaante .van familielid Pieter Wiedijk, die onder het pseudoniem J. Saks geschiedenis heeft gemaakt binnen de Nederlandse socialistische beweging.71 En ook deze lijn maakt de huidige restanten van wat eens 'de Vrede' was tot betekenisvolle monumenten voor het historisch bewuste nageslacht. Betje Bruin (1841-1875), de moeder van de in 1867 te Grootschermer geboren Pieter, was de oudste dochter van touwslager Louris Bruin. Zij trouwde eerst de timmermansknecht Pieter Wiedijk en hertrouwde na diens vroegtijdig overlijden een boer uit de Beemster. Toen ook zij stierf, haar zoon was toen pas acht jaar, werd grootvader Louris tot voogd over de verweesde jongen aangesteld. Niet begrepen door zijn stiefvader op het boerenbedrijf vond de teringachtige en op het intellectuele leven ingestelde wees bij de Bruinen het juiste milieu voor zijn literaire belangstelling. Hij had daar op zolder zijn eigen kamertje waar hij van jongs af aan tot aan zijn dood veelvuldig zijn toevlucht zocht. Het was alsof de Bruinen in hem een nieuwe 'Willem' zagen. Pas nadat Pieter zich in 1891 als student-apotheker te Amsterdam had ingeschreven, wierp hij zich in de maalstroom van de beginnende arbeidersbeweging. Hij behoorde tot een der eerste en belangrijkste leden van de in 1894 opgerichte SDAP. In de jaren 1902-1909 concentreerde een felle strijd binnen deze partij tussen de theoretisch ingestelde intellectuelen en de naar praktische hervormingen strevende politici o.l.v. Troelstra zich rondom het wetenschappelijke maandblad 'De Nieuwe Tijd'. Als 'ruggegraat der redactie' van dit tijdschrift speelde Wiedijk hierin onder de naam J. Saks een centrale rol. Hij werd de leider van de 'Nieuwe Tijd-groep' en was omringd door een aantal coryfeeën van de eerste orde: de grote dichters H. Gorter en H. Roland Holst, de knappe theoretici Van der Goes en Pannekoek en de eerste 'rode wethouder' in Nederland, Wibaut. Geruggesteund door Saks, die zij als de grootste marxistische theoreticus in Nederland beschouwden, voltrokken zij de tweede grote scheuring binnen de

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 8