Jongfe monumenten op de rijksmonumentenlijst Scliermerliorn in ket jaar 1787 115 De voormalige onderwijzerswoning Noordeinde 3 in Grootschermer is tot rijksmonument verklaard. De woning is eigendom van en wordt bewoond door het echtpaar Breet, dat ook de restauratie en reconstructie van het pand gedurende een aantal jaren heeft uitgevoerd. Het huis is in 1878 gebouwd. Op de luchtfoto hiernaast staat het afgebeeld zoals het was in de vijftiger jaren, met daarnaast nog de kapitale boerderij van de familie Ruiter. Ook de woning Noordeinde 80 te Grootschermer, uit 1872, is tot rijksmonument verklaard. In de gemeente Graft-De Rijp zijn 11 panden tot rijksmonument verklaard. Het zijn de Noordeinder Vermaning met kosters woning, de voormalige pastorie Noordeinde 16, de woning van de familie P.Borstlap Raadhuisstraat 20 te Graft, het voormalige Grafter Weeshuis en het transformatorhuisje Dorpsstraat 58 te Graft. In Oost-Graftdijk zijn de woning van de heer Jb.van Ammers en de Vermaning, respectievelijk Oostgraftdijk 44 en 27, rijksmonument geworden. In De Rijp is deze status toebedeeld aan het voormalige doopsgezinde Weeshuis aan de Tuingracht, de directeurswoning van de Maatschappij tot Bevordering van de Nijverheid, het voormalige postkantoor aan de Rechtestraat en de woning van Rens Dekker, Rechtestraat 54. Het betreft in alle gevallen "jonge monumenten", die gebouwd zijn tussen 1850 en 1940. De plaatsing op de rijksmonumentelijst heeft tot gevolg dat eventueel toekomstige restauraties onder toezicht komen van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en dat voor noodzakelijk geachte restauraties ook subsidie van rijkswege kan worden verstrekt, indien de Rijksdienst daartoe adviseert. (vervolg van pagina 75, Chronyke nr. 4) 40. Zie erf en boomen een groot getal Dan 't huis van Willem Heertjes Weer een erf en een stal Voor Dirk Olies peerdjes Gert Snijjer in het kalkhok Nu erfe zeg ik zonder jok Dan Jacob Hazes met zijn meetstok.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 29