De molen van Graftdijk 110 In de Chronyke no.2 van april 1987 vermeldde ik dat de veerman te West-Graftdijk dubbel veergeld mocht incasseren als de molenaar zwichtte. Dat had betrekking op de houtzaagmolen "De Drie Gebroeders" van de familie Graftdijk. Die molen stond aan de rand van de Schermer, waar nu het boorplatform naast de provinciale weg N 244 is aangelegd. Het perceel grond waarop de molen stond was kadastraal bekend onder nummer 222, gemeente Akersloot sectie C. De molen verbrandde op 1 augustus 1890 tijdens een onweersbui. Over dat onweer meldde de Alkmaarsche Courant van 3 augustus 1890: "Den 1 des avonds heeft over Amsterdam en omstreken een zwaar onweder gewoed. Volgens het Handelsblad zag men omstreeks half tien tusschen Haarlem en Halfweg in de verte drie branden, vermoedelijk door den bliksem veroorzaakt, één zuidelijk en twee noordelijk van den weg, de laatste vrij dicht bij elkaar. Te Bus en Dam, gem. Uitgeest, is door het onweder eene groote boerderij in de asch gelegd, bewoond door den landbouwer Kleyne en toebehoorende aan den heer Laan, van Wormerveer. Gelijktijdig brandde te West-Graftdijk, door dezelfde oorzaak, de houtzaagmolen af van den heer J.Graftdijk". Over het verdere verloop van het betreffende perceel grond gaf het Kadaster te Alkmaar de volgende informatie: In 1914 is C 362 (afkomstig uit nummer C 222) overgedragen aan de familie Spaan (o.a. Ewoud Spaan) als erfpacht. In 1932 is het recht van erfpacht van perceel C 362 overgedragen aan de provincie Noord-Holland. De polder De Schermeer bleef eigenaar. In 1935 heeft de polder De Schermeer de eigendom van perceel C 362 overgedragen aan de provincie Noord-Holland, die daardoor de volledige eigendom van het perceel verkreeg. In 1936 zijn de opstallen (zijnde schuren) op perceel C 362 gesloopt. Thans staat het perceel nog steeds ten name van de provincie en is kadastraal bekend als gemeente Schermer sectie Z nummer 579, zijnde een perceel weg, onderdeel van de N 244 Alkmaar-Edam. Gerrit Schoemaker, Purmerend.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 24