67 Nieuwe aanwinst hier en daar het land tegen uitkolken beschermden, weer uit het water haalde en verkocht. Bij het stukslaan der kaken, om ze te kunnen wegen, is het eens gebeurd dat er een buitengewoon grote paling tevoorschijn kwam. Dat "De Baan" aan de Zuidkant van de haven oorspronkelijk een lijnbaan was, die eens door vals kaartspel (het in de spiegel kijken) op een avond van eigenaar is verwisseld. Dat het Rolderspad zijn naam ontleend heeft aan rolrederijen, dit waren zeildoekweverijen, die er in de plaats waren. De Rijp maakte grauw. Krommenie wit zeildoek. Het pakhuis op de Tuinbuurt nr.410 werd in moeders jeugd nog "het Rolhuis" genoemd. Piet Bakker was de laatste wever in het dorp". Aldus wijlen de heer Admiraal. Met dank aan mevrouw Pauw-Dekker te Zaandijk, die ons de fotokopie van het oorspronkelijke artikeltje toezond. Het archief van de vereniging is kort geleden verrijkt met de schenking van het "Introductieboek" met notulen der bestuursvergaderingen van de Tuinbouwvereniging De Rijp en Omstreken". Het is afkomstig uit de nalatenschap van wijlen de heer P. Roemer. Het begint met de vermelding dat in de vergadering van 5 oktober 1900. "des avonds half 8 ten huize van C. Man" (dat is café "Het Wapen van Munster" -CB) de heer Jb. Koomen werd geïntroduceerd door K. de Vries. Verder bevat het een lijst van de leden in de Beeinster, in Graft en in De Rijp, Grootschermer, Oost-Graftdijk en Spijkerboor. Er was ook nog een lid te Westwoud, namelijk de heer P. Vromenstein. Kan dat pastoor Vromenstein zijn geweest? De eerste bestuursvergadering werd gehouden op 2 maart 1900 in het café Alkmaar Packet. Dat moet op het Oosteinde zijn geweest. In wat voorheen "Het Rijper Wapen" en momenteel restaurant "Vivaldi" is, misschien? Wie weet het? In deze vergadering werden de bestuursfuncties verdeeld: D. Koster voorzitter, L. Smit vice-voorzitter, P. Roemer secretaris en D. Wagemaker penningmeester. De leden waren lang niet allemaal tuinders. Behalve de vermoedelijke pastoor Vromenstein komen op de ledenlijst voor de namen van burgemeester P.A. Romijn. de manufacturier H.F. Zurlohe, de drukker J.W. van Raven, de schilder A.P.Kieft, kruidenier F.Rijkes Jzn., gemeente-opzichter A. van Aken en caféhouder K.Heuvel. De notulering loopt van 2 maart 1900 tot 6 april 1906. We komen in volgende Chronykjes terug op de inhoud ervan. Voor het antwoord op de gestelde vragen houden we ons intussen graag aanbevolen.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 5