het plafond meiaar van men kon rief op rijm tudent zijn lrie jaar de de latere g en vooral Vageningen ometer, die rd voltooid, eter aan te zien moest die uniek waar de ir naar de aal - vader, 1878, moet edersbouw" de nieuwe isjaren .die ernemers in akmanschap aomen door ïog niet was an die tijd: en prielen, ,ende goede aemde zich te een poos esloten een trokken en iorstigen in mmen deed :t bloeiende 81 hoofdbedrijf behoorde inmiddels tot de grootste in ons land en Cor, die naam maakte als uitvinder, had inmiddels dè vinding van zijn leven gedaan! Omdat hij wist dat Edammer kaasjes een tot ver over de grenzen begeerde lekkernij is, bedacht hij een methode om de kaas naar alle delen van de wereld te kunnen vervoeren. Tijdens lange zeereizen naar de tropen bedierven de kazen meestal, maar als Cor Admiraal ze op zijn manier verpakte in blikken bussen, bleven ze drie jaar goed. Daardoor konden onze landgenoten in Nederlandsch-Oost-Indië of waar dan ook ter wereld, een broodje met kaas eten, zoals ze destijds thuis gewend waren. Cor richtte een verpakkingsbedrijf op, in de nabijheid van de haven in Amsterdam. Veel werk verschafte hem de kaasexpediteur Joh.Eyssen te Oosthuizen, die van de vinding mogelijk meer heeft geprofiteerd dan de uitvinder zelf. Koelschepen en sneller vervoer vervingen later de verpakking in metaal. Ook Klaas, de bomenkweker. was een onderzoeker. De bestrijding van kanker in vruchtbomen leek onmogelijk, maar Klaas zocht naar de oorzaak en vond deze, alsmede een middel om de ziekte te bestrijden of te beteugelen. Hij was een Pietje Precies en tekende heel nauwkeurig de kankerwoekeringen na. gebruikte bij het bestuderen van details vergrootglas en microscoop en las alle geschriften - ook in vreemde talen - waarin plantenziekten werden beschreven. Hij stuurde zijn bevindingen in naar de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, die in 1885 een prijsvraag had uitgeschreven. Zijn inzending droeg het motto "Wetenschap wenst Waarheid". De deskundige jury, waarvan professor Hugo de Vries, plantkundige met een wereldnaam, voorzitter was, verklaarde eenstemmig van oordeel te zijn dat Klaas Admiraal uit De Rijp de eerste prijs tenvolle waard was. De winnaar ontving een gouden medaille, een fraai diploma en 200. In 1889 verscheen de studie in druk. De illustraties in steendruk werden door de auteur zelf verzorgd. De groei van het bedrijf vereiste vakkundig personeel. In de omgeving van Aalsmeer werd dat gevonden. Namen als Maarse en Kroon duiden hier op. Eenmaal aangestelden bleven jarenlang in dienst. Vermeldenswaard is dat vriend Maarse betrokken was bij het redden van vader Maarten en zoon Klaas toen zij op de Gouw door het ijs waren gezakt, in 1879. Vriendschap voor het leven, natuurlijk. Ook andere tuinlieden zal men zich mogelijk nog herinneren, zoals Barneveld en Klaas Tuin. De laatste zette na het vertrek van de Admiralen met zwager Kroone de bloemisterij voort, ook de zorgvuldigheid in acht nemend die ze van Aldert en Klaas hadden geleerd. Een bestelling van plant of boeket aan een verre klant kostte veel aandacht en tijd. Ik herinner mij dat de kleine Klaas Tuin met zijn handkarretje een vaas met bloemen en een platelen bakje van de kaartclub, verpakt in een lichtgroen

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 19