jpen als de en nog de t ruime erf d en in de i langs de frambozen, Een klein Boreel van i volgende andheer in :enszoon en naam Kooy trouw aan sn. In 1857 Drie ferme grote plaats gehoopt en denkend als t er hechte richt was op contacten, eeshof) van merhorn en Iers die ook Admiraal is Het gezin :n. ;rwacht. Hij apen, bracht k" als hij de iver aan een ird of in de oor kregen, groenteboer 5ereiden van 79 kaas en boter. Echter wel geassisteerd door twee dienstboden! In het midden van de vorige eeuw woonde men ook in de Beemster zeer geïsoleerd. De meeste wegen moesten nog worden verhard. Bij winterdag konden de kinderen zelden naar school. Dit probleem stond de ouders van Klaas, Aldert en Cor (die "Kees" genoemd werd), scherp voor ogen. Zij namen een voor die tijd opmerkelijk initiatief en wisten te bereiken dat het gemeentebestuur een nieuwe - en toen zeer moderne - school liet bouwen op geringe afstand van de boerderij. Voor f 500,- stond Boreel van Hoogelanden een stuk grond af, dat bij de boerderij hoorde, en in 1867 stapten de kinderen uit de buurt naar de drieklassige lagere school aan de Purmerenderweg. Het solide schoolgebouw en de woning voor de hoofdonderwijzer hebben rond f 7800.- gekost. Het gebouw was later een houtzagerij. Toen Klaas 13 jaar was, moest hij zo mogelijk verder leren. Hij trof het opnieuw, want in de Watergraafsmeer, op het landgoed "Frankendaal", was kort tevoren een tuinbouwschool geopend. Deze droeg de naam van de grote plantkundige Linnaeus. Klaas werd ingeschreven als een van de eerste en jongste leerlingen. De cursus duurde drie jaar. Een hele stap, in een tijd toen Amsterdam slechts bereikbaar was met diligence of trekschuit. Mogelijk pufte er al een stoombootje in de trekvaart. Klaas moest al vroeg zelfstandig zijn weg vinden. Dat lukte. Toen hij nauwelijks 17 jaar was, kwam hij trots thuis met het diploma op zak en met het vaste voornemen zich te vestigen als boomkweker en bloemist. Vader Maarten liet een bescheiden broeikas bouwen op het erf en in 1878 kon men aan de Oostdijk in de Beemster terecht in de bloemisterij "Bamestra". Zonder eigen initiatieven en fantasie kom je nergens! Het succesvol behalen van zijn diploma en de vestiging van Klaas als bloemist en boomkweker, stimuleerde ook Aldert naar de Linaeusschool te gaan. In 1877 beëindigde hij eveneens met succes zijn driejarige studie. Beide jongens deden gedurende enige tijd praktijkervaringen op in binnen- en buitenland. In Amsterdam werkte Aldert bij de firma Groenenwege en Co op de kwekerij en in de bloemenwinkel aan de Keizersgracht. Destijds de enige zaak op dit gebied in de hoofdstad! In 1878 besloten de 23-jarige Klaas en de 21-jarige Aldert te gaan samenwerken. Hun vader kocht een paar stukken grond in De Rijp om daar op te beginnen als firma Gebroeders Admiraal. Ondertussen was Klaas verliefd geraakt op Maartje Blaauw, dochter van de toen bekende veearts Jakob Blaauw Az., die aan de Tuingracht woonde. Ook vader Admiraal vestigde zich daar, met vrouw en kinderen, waar nu nog de fraai gerestaureerde panden 9 en 10 staan. Vlak bij de ophaalbrug. De inmiddels getrouwde Klaas woonde naast zijn schoonvader. Jakob Blaauw. een van de eerste veeartsen in ons land, keek de koeien in het

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 17