77 Tussen 1878 en de eerste wereldoorlog beleefde men in De Rijp met recht een bloei-tijd. Deze was in de letterlijke zin van het woord de periode van genoemde gebroeders Admiraal, die als de besten wisten wat een plant nodig had om in volle pracht te bloeien en vrucht te dragen. De herinnering aan deze tijd is zo goed als uitgewist... Gelukkig kwam het Rijper Museum in het bezit van bewaard gebleven documenten en voorwerpen, die werden aangetroffen in de nalatenschap van de in 1993 overleden J.Admiraal te Heemstede. In overleg met de familie heeft de uitvoerder van diens laatste wilsbeschikking, de heer C.A.Windig, een regeling getroffen om de musea in De Rijp en Beemster zoveel mogelijk van dienst te zijn. Naar aanleiding daarvan is mij gevraagd een en ander te willen toelichten. De alleroudste Rijpers, die nog goed van memorie zijn, zullen zich nog de kweektuinen en kassen aan de Tuingracht en de boomkwekerij aan de Grafterbaan kunnen herinneren. De familie woonde aan de Tuingracht, die in haar tijd wel de "Admiralengracht" mocht heten: De Rijp heeft in het verleden wel vaker naar de hoofdstad gelonkt, want is er ook niet een Keizersbuurt en staat "Het Stadhuis van Amsterdam" niet zeer uitnodigend op de Dam - met volledige vergunning! Eén van de heren Admiraal heb ik nog gekend en ook bezocht. Hij was toen bloemist in ruste, maar toch de hele dag met planten in de weer en met zijn gedachten nog altijd bij wat hem lief was in de Beemster en De Rijp. Hij woonde toen in Haarlem en verveelde zich nooit. Was hij niet in de bescheiden, maar heel mooie achtertuin, dan zat hij in de huiskamer te tekenen of hanteerde er het houtsnijmes om bloemen en bladeren na te bootsen in een harde plank, die als kapstok was bedoeld. Hij legde ook in korte aantekeningen zijn levensverhaal vast, die gelukkig niet verloren zijn gegaan, zodat we met enige inspanning kunnen inhaken op de herinneringen die hij, als neef van mijn grootmoeder, ons heeft toevertrouwd. Deze Aldert Admiraal was de middelste van de drie broers, die ons van de affiche aanzien waarmee we vorig jaar werden uitgenodigd de tentoonstelling in het museum te bezoeken. Het markante driemanschap zat, volgens broer Aldert, vroeger graag op een damhek te genieten van de vergezichten en avondluchten boven de weilanden, die behoorden bij "Broedersbouw" aan de Oostdijk in de Beemster. Hier werden zij geboren tussen 1855 en 1860. Zij hadden het voorrecht, van hun ouders te leren genieten van de natuur. Dan zaten ze op een heerlijk warme dag (in september) boven op een hek, ja boven op een hek. en samen met vader en moeder beleefden ze de schoonheid van een altijd wisselend vergezicht achter de boerderij. De nog bestaande grote stolpboerderij uit 1742 is stellig één van de

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 15