76 Gebroeders Admiraal, succesvolle ondernemers in De Rijp door G. Köline Vorig jaar was het honderd jaar geleden dat De Rijp werd aangesloten op het railnet van de Noordhollandsche Tramwegmaatschappij. Op 25 juli 1895 werden de eerste kaartjes verkocht in het stationnetje aan de Klaterbuurt. Voor een paar dubbeltjes kwam je al een heel eind. Een retourtje Alkmaar kostte negen stuivers en dan zat men eerste klasse op rood pluche bovendien! Om het reizen per tram aan te moedigen was een reisgidsje verschenen, waarin werd aanbevolen vooral eens een uitstapje te maken naar De Rijp. In dat zeer lezenswaardige boekje, geschreven door meester Provily uit Purmerend, werden twee pagina's gewijd aan de "Kolossale boomkwekerij en bloemisterij van de Gebroeders Admiraal". De schrijver stelde vast dat men daar met de meeste welwillendheid werd ontvangen en rondgeleid: "Na eerst de bloemisterij aan de Tuingracht te hebben bezichtigd, wandelen we naar het westelijk deel van het dorp, om de verscheidene hectaren groote boomkwekerij te zien. Welk een heerlijke aanblik, nietwaar? Die schoone opgaande jonge boomen en die heerlijke geur van bloemen en planten brengen nieuw bloed en leven in onze aderen". En dan vervolgt Provily: "Onze vriendelijke geleiders deelen ons al wandelend mede, dat zij hunne zaak in 1878 hebben gevestigd. In 't klein aangevangen, werd zij langzamerhand uitgebreid tot wat zij nu geworden is, namelijk één der grootste en gerenommeerdste inrichtingen van dien aard in ons land. De cultuur bestaat uit velerlei soorten boomen en heesters voor tuinen, wegen, enz. benevens diverse planten voor de kamer en voor bloemperken. Hoofdcultuur zijn Iepen en Vruchtboomen. Zo worden o.a. Admiraal's vruchtboomen op de wereldtentoonstelling van 1890 te Amsterdam met de hoogste onderscheiding, het Eerekruis, bekroond." Begrijpelijk dat het nu tijd is geworden ook eens terug te zien op de bedrijvigheden in De Rijp rond de vorige eeuwwisseling, toen de gebroeders Admiraal het dorp een nieuwe impuls gaven en hun ondernemingen bovendien een bron van inkomsten betekende voor vele ingezetenen. Was De Rijp in een ver verleden bekend door zijn zeevaart; in de vorige eeuw was er een graanhandel van betekenis en ontwikkelde zich in de Eilandspolder de tuinbouw. De kwekerijen van de heren Admiraal profiteerden van de natuurlijke bodemgesteldheid, zoals deze ook wordt aangetroffen rondom Aalsmeer en Boskoop, waar al eerder boomkwekerijen waren gevestigd. De bloemisterij ontwikkelde zich in een veel later stadium. Deze was komen overwaaien uit België, net als later de patat!

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 14