75 37. Ziet nu weder wat daar is Een groote tuin aan eene Het is de tuin van Gerrit Vis Dan woont daar zoo ik meene Cornelis Kossemis daarbij Dan Klaas Dekker aan zijn zij Arie de Graaf daar nu op de rij. Cornelis Kossemis Cornelis Hosmus. 38. Hier is nu een erf weer En dan een Bakkerswoning Een huis en tuin de laatste keer En dan een raar vertoning Van huis en stal en herberg en al 't Hoort Frederik Tuinman tot op de wal. De bakkerij stond op de plaats waar nu Westeinde 101 staat. De bakker heette in 1787 Dirk Vuijk. De bakkerij werd in 1815 verkocht met de volgende voorwaarde: "De koper verklaart voor zich of zijne Erve of Regtverkrijgende zich te verbinden om nimmer of te nooit in het hier voren gemelde door hem gekochte huis een broodbakkerij op Bakkersnering te zullen uitoefenen of laten uitoefenen op verbeurte eener somme van vijf Honderd Guldens ten behoeve van de Gereformeerde Diaconie armen dezer Dorpe Frederik Tuijnman woonde als enige op het Westdijkje (nu Zwartedijk). 39. De Schermerbrug nu voor het laatst Nu komt men u vertoone Hoe huis en erf zijn geplaatst Ook wie die nu bewoone Aan de noordzij van de weg Ziet of leer hier wat ik zeg Ten oosten opwaards van deze brug. De straat van Schermerbrug tot de sluis werd vroeger Westend genoemd. Over de sluis tot aan de kerk sprak men van de Breestraat, Breede Straat of Breedstraat. De noordkant van het Westend was grotendeels onbebouwd. Vlak voor de sluis stonden zes huizen. De berijmde wandeling langs die noordkant zullen we maken aan de hand van rijmelaar Gerrit Woestenburg in de volgende "Chronyke". De 18 coupletten die we dan publiceren vormen tevens het slot van de verkenning van Schermerhorn in 1787.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 13