46 gemene weiden kwamen juist veelvuldig voor, maar die hadden hier andere benamingen. Zoals "minsker" in het Westfriese en "meent" of mient". Grensgebied Waarschijnlijk is dat met "De Marcken" werd uitgedrukt dat men hier te doen had met een grensgebied. De nederzetting lag en ligt niet ver van de Saen. Deze was de grens tussen Kennemerland en Waterland. Op grond daarvan is aan te nemen dat deze streek een zekere strategische waarde had. Midden in het dorp kwam destijds een vierkant weiland voor, omgeven door water, waaraan de naam "De Burg" was gegeven. Bij een verkoop op 28 november 1608 wordt land op Marcken genoemd met de naam "burchshalig".1' Het lijkt waarschijnlijk dat op dat stuk land ooit een burg heeft gestaan. Wellicht zouden opgravingen daarover uitsluitsel kunnen geven. Te bedenken valt dat de graven van Holland niet alleen tegen de Westfriezen strijd hebben gevoerd, maar ook tegen de Waterlanders. Zo dicht op de grens met Waterland zal deze burg van belang zijn geweest voor aanval of verdediging vanuit Kennemerland. Het land bij de Marcken noemde men in de eerste helft van de 17e eeuw steeds meer het Marckerveld en dat werd zelfs regel nadat door het graven van de ringvaart voor de Starnmeer dit oostelijk deel van de Uitgeester Wouden werd afgescheiden. Het grotere westelijke deel werd in 1651 omkaad en ingericht als de polder "Het Woud". Landbouw en veeteelt Naast de veeteelt kwam zelfs enige landbouw voor. Zo werd er tarwe verbouwd. In de transportregisters stuit men nogal eens op de verkoop van een "ackertje zaedlant". Dit wijst op de verbouw van zaden. Dat is in overeenstemming met een mededeling in het octrooi van de Beemster, nl. dat na 1600 de verbouw van lijnzaad en oliezaad zich in het algemeen uitbreidde.2' Marcker ca pel De bevolking van de Marcken had zich in de 16e eeuw reeds zodanig uitgebreid dat er een kapel voorkwam, van de kerk van Uitgeest. Een houten gebouwtje, voorzien van een torentje. Het jaar van stichting is niet bekend. Het was een "B.M.V." Dat wil zeggen een "Beatae Mariae Virginis Nativitas"-kapel. Pastoor Van der Loos te Uitgeest zegt hierover: "In de middeleeuwen bezat Marken een kapel die onder de bescherming stond van O.L.Vrouw met de titel van haar geboorte".3' En verder: "Uitgeest en Markenbinnen zijn de twee oudste kerken in Noord-Holland die een bijzondere gebeurtenis in het leven van haar patrones in herinnering brengen".4' Zo nam de Marcken in het kerkelijk leven vóór de Hervorming dus zelfs een bijzondere plaats in.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 4