45 Zomeravoniwanielingf De "langste dag" (21 juni) nadert. Die valt dit jaar op een vrijdag. Zoals gebruikelijk in onze verenigingstraditie houden we dan weer de jaarlijkse "zomeravondwandeling". Ditmaal in Markenbinnen. We beginnen met een bezoek aan het Fort Markenbinnen, dat tegenwoordig fungeert als regionaal oefencentrum van de brandweer. We krijgen er een korte toelichting op de werkzaamheden die daaraan zijn verbonden. Degenen die per auto naar Markenbinnen komen, wordt verzocht hun voertuig te parkeren op de groenstrook tussen de Provincialeweg en het rijwielpad en te voet via het oprijpad naar het fort te gaan. Dus niet met de auto naar het fortterrein! Fietsen kunnen wel bij het fort worden gestald. Na bezoek aan het fort wandelen we via het rijwielpad naar het dorp. Onderweg en in het dorp worden de nodige bijzonderheden verteld over hetgeen we passeren. Het dorp is niet groot, maar wel knus. Aan het einde van de wandeling is er koffie, hetzij in cafe "De Marken" hetzij in het kerkje van Markenbinnen, met gelegenheid voor de eventueel noodzakelijke sanitaire stop. De inwoners van Markenbinnen waren tot 25 jaar geleden voor het merendeel werkzaam in de Zaanse industrieën. Anderen hadden in het dorp hun veehouderijbedrijf. Aanleg van de Provincialeweg en de ruilverkaveling in de polder 't Woud hebben daarin grote verandering teweeg gebracht, waardoor Markenbinnen forenzendorp is geworden. De voorheen al zeer bescheiden winkelstand is er geheel verdwenen en zelfs de basisschool is inmiddels opgeheven. Gebleven zijn de schilderachtigheid en de intimiteit van deze zeer oude Noordhollandse nederzetting. Op de volgende pagina's kunt u nader kennis maken met de geschiedenis van het dorp en tijdens de zomeravondwandeling met het dorp zelf. Markenbinnen in ie loop ier tiji en Binnen de ring van de Starnmeer kwamen drie nederzettingen voor. In de Akersloter Wouden waren dat de Oostwoude en de Barberburen, die echter klein en onbelangrijk waren en op den duur geheel verdwenen. In de Uitgeester Wouden was het de Marcken, thans Markenbinnen. In de 17e en 18e eeuw was deze nederzetting veel belangrijker dan tegenwoordig. Wat de naam "De Marcken" betreft, deze is opmerkelijk. Hierbij moet echter niet worden gedacht aan de betekenis van "gemeenschappelijke gronden" zoals in het oosten van ons land. Niet dat de gemeenschappelijke gronden in dit deel van Holland niet voorkwamen, want door Evert Besse Jz.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 3