59 Schermerhorn in het jaar 1787 In het Regionaal Archief te Alkmaar bevindt zich een kopie van een boekje waarop staat "Dit boek behoort toe Hendrik Cornelisz. Weeshoff geschreven 1803". In het boekje staat onder andere een kreupelrijm waarin vrijwel alle inwoners van Schermerhom in het jaar 1787 worden vermeld. Het rijm werd gemaakt door Gerrit Woestenburg, geboren in Schermerhom en wonende in Alkmaar, een voorzaat van de nu nog in Schermerhom woonachtige Woestenburg. Het rijm is later aan het boekje toegevoegd door Klaas Weeshoff Comeliszoon. Waar nodig heb ik de tekst voorzien van op- en aanmerkingen, cursief gedrukt. F. Bakker Een nieuw lied om aan te tonen wat voor kuizen en erven er pleiten te staan in 't dorp Sckermerkorn, 1 ocrtoker 1787. 1Ziet het dorp aan t oostent Wie hier plegen te wonen De naam der menschen daaromtrent Zal ik u heden vertonen Van Beemster tot aan roederbreg Zijn de namen die ik zeg Wil hierop letten met overleg. De Roeder- of Roeterbrug was de brug over de Achterdijksloot. Als men in oostelijke richting over de brug liep, kwam men op de Roete, nu Oosteinde. 2. Het eerste is Jan Matijs zijn stal Zijn erf daar beneven Ook Jacob van der Meer nu al Dan gaat men ook maar even Woont een wagenmaker daar Die met kloppen maakt gebaar Dan IJtje Lammerts, geen man kijk aan. De dorpspoëet begint aan de zuidkant van de Roete OosteindeHet eerste huis is de stal van het café "De Roode Leeuwwaar nu garage Stam is. De wagenmaker is Adriaan van Sandwijk. 3. Nu komt men bij Gerrit Schaap Een maker van de kleren Abraham een jonge knaap Een slager van affeeren Dan een erf met koemis Antje en Sijmen daar aan wis Die Woestenburg haar fam dan is.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 17