58 Toosse pottie Zijn kameraden hadden hem eindelijk weten over te halen mee te gaan op een vakantietochtje van een paar dagen, maar die enige keer dat hij niet in zijn eigen bed had geslapen, was Henk allerminst bevallen. "Ik moet de kerk kunnen zien. Hier ben ik geboren en hier wil ik ook sterven", was een vaak herhaalde uitspraak van Henk Koomen. Het schiereiland aan de oever van de Graftdijker Moor, met uitzicht op de kerk van West-Graftdijk, daar was Henk Koomen verankerd en daar was het ook dat hij, veel te jong, is gestorven. Evenals zijn vader Klaas had Henk een uitgebreid repertoire van uitdrukkingen en grappen waar alleen ingewijden van konden meegenieten. Als hij mij zag fietsen riep hij vaak: "Toosse pottie!" en grijnsde dan vergenoegd als ik antwoordde met :"Main vader has haaie hote bonte". Of hij hief waarschuwend een wijsvinger, onder het uitspreken van de voor anderen raadselachtige woorden: "Binnen een jaar..." Van mijn geboorteplaats Driehuizen verhuisden wij in 1932 naar West-Graftdijk, waar mijn vader een bakkerij huurde, schuin tegenover Henk's geboortehuis. In november 1933 brandde het spul tot de grond toe af. Alleen de bakkersoven stond nog overeind. Op die plaats werd later de "nieuwe werf" van Van der Beidt gebouwd. Elke keer als ik de grijze betonmuur langs de dorpsstraat passeer, denk ik even aan mijn eerste jeugdherinnering en aan Henk. Ik weet dat ik aan de hand van mijn moeder bij de restanten van het afgebrande huis stond en dat ik tussen de zwartgeblakerde resten iets wilde pakken, een naaimachine of een strijkijzer of zoiets, maar moeder hield me tegen. Volgens Henk was er een leeftijdgenoot van me die mijn piespotje in de ruïne had zien liggen en daarbij had geroepen: "Toosse pottie", dus Koos zijn potje. Dezelfde kleuter leerde laat praten en, alweer volgens Henk, bracht dat jochie op zijn vijfde of zesde jaar het tot zinnen als: "main vader has haaie hote bonte", te vertalen als: "mijn vader maait grote bonken gras". Een rijm uit een oud schoolboek bracht Henk tot de volgende vermaning: De oude had een schat vergaard, jonker erfde huis en haard. Jonker had een knecht of vier en een span voor zijn plezier. Alles ging hem in galop maar.binnen het jaar was jonker op! Henk Koomen, een bijzonder mens en nog levend in mijn herinnering. Koos Jonker.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 16