27 III - De ijzerhandel Klaas de Wit was in 1839 met Conrad König een vennootschap aangegaan "onder de firma van de Wit en König" met een handel en winkel in ijzerwaren. De winkel lag in De Rijp aan de noordzijde van de Rechtestraat in een van de panden waar nu de familie Renkema woont en praktijk heeft.2' Het bedrijf was verdeeld over een winkel, een bovenkamer en een pakhuis. Deskundige bij de taxatie was opnieuw Jacob Roda. Om een indruk te krijgen van het winkelinterieur weten we alleen maar dat er een winkelopstand was en een grote kast met veertig laden. Daaromheen zullen zich open schappen hebben bevonden. Of het opvallend gebrek aan systematiek bij de beschrijving van de inventaris de toestand in de winkel en het pakhuis weerspiegelde, zullen we wel nooit meer te weten komen. Ik houd hieronder zo veel mogelijk de volgorde van de beschrijving aan; het kan dus een beetje chaotische indruk maken! In de laden zit ijzerwerk, koperwerk, Engelsche en vijlbijtels, tinnen lepels, snuiters, grendelplaten, knippen, boorijzers, hangsloten, knijptangen, deurknoppen, hamers, passers, houtschroeven, schrenieren, verguld beslag, spijkers, tafelmessen, gespen, tabaksdozen, potloden, nagtligten,3) schaaf- bijtels, veertien dominospellen, dissels, troffels, bijlen, hengsels, koperen krammen, scharen, koperen kettings, draadnagels, jashaken, handvatten, Engelse zagen, vijlen, 35 strijkijzers 1.45 per stuk), blikken en koperen comforen, ijzeren en koperen doofpotten, sleutels, hoefnagels, koperen akers (emmers) en ketels, koffiepotten, lantaarns, gieters, schoppen, graven (ijzeren spaden), lampen, verlakte schenkbladen, koekepannen, roskammen, schrobzagen, koperdraad, tafellampen, kandelaars, olie-en-azijnstellen, tabaksstellen, theekistjes en maghoniehouten tabakspotten. Een deel van de voorraad ligt in de bovenkamer. Daar zijn onder meer te vinden trommels, schaatsen, riemen, blaasbalken, een kast met verlakt blik en kopergoed, ba(l)lonnen en glazen, koffiemolens, ijzeren pannen, haakjes, duimlingen, roosters, ijzerdraad, een dommekracht, balansen, kaghel- en fournuispottenoude kachels, (kachel?)pijpen en wagenbussen. Het zwaardere spul is opgeslagen in het pakhuis. Genoteerd worden 52 bos bandijzers, ijzeren raamgewichten (voor schuiframen), 450 pond lood, diverse vaten en pakken spijkers, een partijtje pik, zestig molenzagen, een partijtje drielingen(?), vier dakramen, tien gegoten gewichten, loden pijp, een paar (weeg)schalen, een evenaar en gewichten. De totale inventaris wordt geschat op 4.780,80. Opvallend is dat het nog van klanten te innen bedrag bijna net zo groot is, nl. 4.626,3ll/2. Daar staat affaire van Klaas de Wit, geeft deze afbeelding vermoedelijk toch een aardige indruk hoe die er uit zal hebben gezien.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 9