25 De nalatenschap van Klaas de Wit (2) Handelsaktiviteiten I - De kruideniersaffaire De kruidenierszaak werd gedreven in twee pakhuizen, de Branderij en d'Toevlugt. Beide pakhuizen lagen vrijwel zeker aan het Oosteinde; hun preciese ligging heb ik nog niet kunnen achterhalen. Volgens de inventaris staat een klein deel van de voorraad in de winkel. Daar staat ook een lessenaar om de administratie bij te kunnen houden. Twee lampen zorgen voor wat licht. De waren worden opgeborgen in bussen, dozen en trommels. Het weerglas, waarmee de ontwikkeling van de atmosfeer bijgehouden kan worden, getuigt wellicht van de persoonlijke belangstelling van de eigenaar of een winkelbediende. Onder de kruidenierswaren komen we onder meer tegen raapolie, gele olie, patentolie, een vat met vijfhonderd pond siroop, drop, vier balen rijst, drie vaten rozijnen, Corenten (krenten), gember, sucade, vermisellie, comijnzaad, salie, foelie, saffraan, pruimedanten en drie soorten amandelen. Ook zijn er speculaaskruiden in voorraad: kaneel (vijftig pond), anijszaad (vijf pond), bruine peper (tien pond), en nagelgruis (fijngestampte kruidnagelen). Hedendaagse recepten vermelden ook nootmuskaat maar dat komt in de inventaris niet voor. Verder zijn er gebrande koffiebonen (230 pond), een kist Congothee, Javathee, Peccothee, Hysangthee, Toncaythee en Souchonthee. Ook is er een overvloedig assortiment suiker: bruine suiker, Surinaamsche suiker en Brasiliesuiker (van elk een vat), wit basterde suiker en geele dito, suikerbroden (86 stuks a3,50) en witte en rode kandy. Als gereedschap worden genoemd twee pepermolens, een mortier, een koffiespit, een koffiemolen, enkele evenaars met weegschalen, gewichten en door Leo den Engelse In het vorig nummer van de "Chronyke" is een beschrijving gegeven van de activiteiten van Klaas de Wit, die in de vorige eeuw (1825-1850) burgemeester was van De Rijp en die daarnaast ook actief was op het gebied van handel en nijverheid. We maakten kennis met zijn familie en we zijn, aan de hand van de boedelbeschrijving die na zijn overlijden werd opge-maakt, nagegaan wat zoal zijn bezittingen waren in De Rijp. In dit tweede en laatste deel van de beschrijving komen vooral de handelsactiviteiten van Klaas de Wit aan de orde, alsmede zijn bezittingen buiten De Rijp en de verdeling van de erfenis. Uit de beschrijving blijkt dat hij onder andere een grote kruidenierszaak exploiteerde.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 7