21 Voorjaarslezing Op dinsdag 23 april aanstaande zal de jaarlijkse voorjaarslezing plaatsvinden in het Rijper Huis aan de Driemaster, aanvang 20.00 uur. Na het doorslaande succes, vorig jaar, van de lezing door Prof. A.Th. van Deursen over zijn boek "Een dorp in de polder. Graft in de 17de eeuw", zijn we ook nu weer op zoek gegaan naar een eminent spreker. Die hebben we gevonden in de persoon van Henk J. Zantkuijl, oud-hoofdarchitect bij het bureau Monumentenzorg van de stad Amsterdam. De heer Zantkuijl heeft niet alleen zijn sporen verdiend als restauratie-architect en docent (aan de TU Delft), ook als auteur geniet hij grote bekndheid. Zijn "magnum opus" is het lijvige standaardwerk "Bouwen in Amsterdam", oorspronkelijk uitgegeven in 60 kwartaal-afleveringen. In 1993 verscheen een herdruk met aanvullingen in één band, met de omvang van een bescheiden kanselbijbel. "Bouwen in Amsterdam" is een complete architectuurgeschiedenis van het Amsterdamse woonhuis van het vroegste begin tot 1940. Zantkuijl is bepaald geen architect die zich slechts met geveltjes en plattegronden bezighoudt. Werkelijk elk aspect van het woonhuis, zowel binnen als buiten, komt in zijn boek aan de orde, van stoepen tot plafondschilderingen, van voordeuren tot haardkachels. Ook in zijn voorjaarslezing neemt de heer Zantkuijl ons mee naar binnen: zijn verhaal draagt de titel "Een geschiedenis van het wonen aan de hand van de ontwikkeling van het interieur". Voor iedereen die geïnteresseerd is in het dagelijks doen en laten van onze voorouders, belooft het een spannende en leerzame avond te worden. Trek dus nu uw agenda en noteer: dinsdag 23 april 1996, 20.00 uur in het Rijper Huis. 't Stadkuis van Amsterdam In 1951 is "'t Stadhuis van Amsterdam" aan de Kleine Dam in De Rijp grondig gerestaureerd en inwendig gemoderniseerd. De toenmalige gemeente-architect en amateur-historicus G. de Jong publiceerde ter gelegenheid daarvan een artikel over de historie van het gebouw in het toenmalige maandblad "De Speelwagen". Hij schreef daarin dat "'t Stadhuis van Amsterdam" al eeuwen een centrum van cultuur en ontspanning is geweest in De Rijp. Daarbij ging hij er van uit dat de bouw van deze herberg - dat was destijds de juiste benaming - al spoedig na de grote brand van 1654 is begonnen. De Jong gaat dan onder andere in op de vraag hoe de herberg aan de tot op vandaag bestaande naam is gekomen. We volgen zijn relaas: "Meerdere archiefstukken heb ik doorgewerkt en ik meen een aannemelijke verklaring te hebben gevonden. De naam

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 3