Keiensere si? 44 Wijlen Klaas Koomen te West-Graftdijk, kleine veehouder en kippenboer, had een goed gevoel voor humor en kon die humor goed verwoorden. Zo vertelde hij mij, toen ik in 1944-'45 in West-Graftdijk woonde, dat eertijds (en dat kan wel tien of meer jaren daarvoor zijn geweest) bij Driehuizen een zekere Langenberg woonde die de bijnaam "de Kedenser" had. Deze Langenberg was, aldus Koomen, "mal van stoommachines". Als hij met je aan de praat raakte wist hij het altijd zo te plooien dat de praat op stoommachines terecht kwam. Steevast kwam dan ook de condensor ter sprake, het machine-onderdeel wat hij de "kedenser" noemde. Zo was hij aan zijn bijnaam gekomen. "Op zekere zondagochtend" aldus het verhaal van Klaas Koomen, "ging ik met mijn broer Piet naar die Langenberg toe, in het vooruitzicht dat de "kedenser" ook wel weer ter sprake zou komen. We gingen met vader' s bakwagen. We waren nog maar net onderweg of daar stond ome Bas, aan de kant van de weg. Ome Bas is een broer van vader en niks nieuwsgierig maar hij blijft graag op de hoogte. Dus hij riep: "Zo, waar gaan jullie al zo vroeg op an?" Ik riep terug: "Wij gaan te kedenzere". Maar ome Bas was nog net even wijs als voordat hij zijn vraag op ons had afgevuurd"- CB. ;-o Cfl Radbrug te West-Graftdijk, toen de doorvaart van de Kleine Gracht naar het Noordhollands Kanaal werd gemaakt ten behoeve van de scheepswerf "Voorwaarts". Mooie landschapsopnamen van de Eilandspolder in de winter, het ijsvermaak op Grote en Kleine Gracht, een Fokker-vliegtuig op het land van Van Petten in de Starnmeer, de kalkovens bij Akersloot, school en vlotbrug te Kogerpolder, huize Sonnevanck te West-Graftdijk, de Tuingracht en de Buurtjes in De Rijp, een molengang bij Schermerhom, een opname van Driehuizen, kortom een veelzijdige en kostelijke collectie met tal van bekenden en minder bekenden. g Van een aantal opnamen (9 stuks) was niet duidelijk waar die zijn gemaakt, ga c.q. wie er op staan afgebeeld. Daar is uiteraard nog best achter te komen, als g g deze "lichtbeelden" in een groter publiek wordt vertoond. Dat gaat ongetwijfeld nog dit jaar gebeuren. Waarschijnlijk in de loop van september of oktober en - eveneens waarschijnlijk - in eerste instantie in West-Graftdijk, omdat de meeste afgebeelde personen ook Graftdijkers zijn (o.m. Toon Kroon, Jan Ton, Nico van der Hoff, Klaas Koomen (en zijn bruid op hun trouwdag, te pr< 3 Grootschermer)g- Ons bestuur zal voor een en ander contact opnemen met het bestuur van de os.5 culturele kring "Het Plein" waarna t.z.t. een aankondiging in "De Uitkomst" zal volgen. O ft) roft Q >-* (D

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 26