nen werd de nmenie. Te blijkt uit de Vouthuysen, ecies aan de eft gestaan, tijde van de r de namen Iroogmaking tam geweest rwijzen niet jloodjes zijn e loodjes, na d. Of, in dit hergebruikt: deel van het ak langs een leverde voor het vroegere t wil zeggen: het Dampie" t voormalige tussen de van Piet van 1, zijn er wel n het "natte" ingepolderde older terug te niet de enige tiviteiten. Hij 1 kralen, staand want", ter Eggers dat ïgen. Hetgeen nog weer eens onderstreept hoe belangrijk het is, dat zulke eenvoudige vondsten niet zo maar ergens in een verzamelaarskast verdwijnen. De rapportage, de melding van de vondst en de registratie van ervan, zijn minstens zo belangrijk. Die leggen namelijk de ware betekenis van de vondst vast voor de regionale geschiedenis: de simpele huisjes in de Oostwoude op de oude kavelkaarten krijgen er een ander aanzien door, doordat we nu een indruk hebben wat toor mensen er woonden en werkten! Cor Booy Historische dia's van Piet Koomen In de jaren voor de tweede wereldoorlog was in West-Graftdijk de amateur-fotograaf Piet Koomen zeer actief. Niet alleen in Graftdijk overigens. Hij trok er met zijn camera ook vaak op uit in de omgeving en heeft er tal van inmiddels verdwenen landschapselementen vastgelegd op film en glasplaat. Zo heeft hij onder meer de Schermer molens tussen West-Graftdijk en Driehuizen gefotografeerd. Ongeveer 20 jaar geleden, nadat Koomen was overleden (hij woonde laatstelijk in Grootschermer) was in Oost-Graftdijk een andere amateur-fotograaf actief, door onder meer de in zijn bezit gekomen kleinbeeld-negatieven van Piet Koomen opnieuw af te drukken en in verkoop te brengen. Menigeen in de omtrek is door deze "onderneming" van Jaap Slooten in het bezit gekomen van een of meer van die afdrukken van histsorische herkomst. Intussen is ook Jaap Slooten al geruime tijd (ca. 17 jaar) overleden. Nadien zijn de negatieven van Piet Koomen in onbekende handen gekomen. Een deel van Koomen's negatieven is via de inmiddels eveneens overleden mollenvanger Klaas Ooms van Noordeinde ook in handen van een onbekende terechtgekomen. Volgens Ooms zijn de negatieven door hem verkocht aan een onbekende Zaandijker. Mocht iemand van onze lezers weten of vermoeden wie dat kan zijn, dan houden we ons gaarne aanbevolen voor nadere gegevens. Intussen is min of meer bij toeval een collectie dia's van Piet Koomen "boven water" gekomen. Het is een verzameling 8x8 cm lantaarnplaten, zgn. "lichtbeelden", die door de heren F. Bakker en P. Schotsman van de werkgroep Schermerhorn op een ruilbeurs werden aangetroffen. Op verzoek van het bestuur hebben zij deze collectie van 78 glasplaten aangekocht, ten behoeve van onze vereniging. Op 22 maart jl. zijn de projectiebeelden ten huize van de heer Schotsman bekeken door ons oud-bestuurslid Cor Booy en de oud-Graftdijker Siem Bus. Deze laatste zag onder anderen zichzelf, als jeugdig schaatser, op een van de platen terug, alsmede zijn grootvader, wijlen de caféhouder Aris Bus. Diverse opnamen vertonen werkzaamheden die zijn verricht ter vervanging van de 43

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 25