3ostwoude in middel van Starnmeer en nmeerboek", stallen. Deze eheel met het n. Het graven irsnijding van ;indsdien als jit achter de rderij van Piet »vaart. Van de ;nis niets meer wie er hebben en. Alleen uit rotocolien valt 41 misschien het een en ander op te diepen. Maar de Oostwouderpolder heeft ook nog zijn eigen archiefhet bodemarchief, de Oostwouder grond Daaruit zijn kortgeleden bescheiden vondsten opgediept door Peter Eggers uit De Rijp. Geen waardevolle zaken in de vorm van oud zilver of goud. Zelfs geen muntjes of tinnen voorwerpen. Maar wel 24 stukjes lood Waag-loodjes, met het wapen van Oude water. Dat is een duidelijke verwijzing naar de hennepnijverheid, want Oudewater was ten belangrijke stapelplaats van hennep uit de omliggende polders. In de heksenwaag" aldaar werden de hennepstengels gekeurd op kwaliteit, lengte en Je hennep werd gewogen. Het loodje was een soort kwaliteitsa; duiding. Van Oudewater werd hennep gedistribueerd naar tal van plaatsen in Holland (zowel het latere Noord- als Zuid-Holland) waar de hennep werd geklopt, gehekeld en verder verwerkt tot garens, touw en zeildoek. Eggers vond eerder dergelijke henneploodjes ook wel in Graft. Bij de vondsten in de Oostwoude was er trouwens ook een met het wapen van Graft. Een kleine inventarisatie: Van de 24 gevonden loodjes zijn er 9 afkomstig uit Oudewater, met een "G" op de keerzijde; 7 vertonen initialen S.D. en aan de keerzijde B, D, E of G. Verder zijn er vier kleine, waarschijnlijk deelbewerkersloodjes, waarvan 1 uit Graft; 2 zijn niet te determineren. Een loodje vertoont een (stads)poort met aan weerszijde vermoedelijk een molen; op de keerzijde ervan staat niets. De loodjes dateren uit de eerste helft van de 17e eeuw, dus uit de tijd voor de droogmaking van de Starnmeer. Op twee stuks komen we nog nader terug. Verder bevinden zich onder de loden vondsten twee gewichten: een Antwerps pond (470 gram) en een kwart pond. Uit de beschrijving door Evert Besse van een erfeniskwestie te Markenbinnen ("Een Nieuwe Chronyke" 1995 pag.21-24 en 119-122) weten we dat ook in Markenbinnen hennepnijverheid werd bedreven. Dat eveneens Oost- en West-Graftdijk belangrijke plaatsen waren voor de hennepbewerking is ter

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 23