Jan Cornelis Ruiter (1920-1929) 39 horizontale houding aan zoo mogelijk onzichtbare draden. De bordpapieren vleugels zijn horizontaal uitgeslagen. In de rechterhand de aan den mond geplaatste bazuin, in de linker een palmtak". Zo, dan weet je tenminste waarvoor je lid van een gymvereniging bent! Overigens werden tijdens de uitvoeringen van "Bato" ook wel degelijk gymnastiekoefeningen gedemonstreerd. Zoals vrije oefeningen, staaf-oefeningen, brug en rek, op de 15e januari 1895 in de zaal van de heer Jb.Appel. Twee komische voodrachten en drie tableaux vivants maakten het programma compleet, dat die avond met bal werd besloten. De entree voor heren bedroeg 75 en voor dames 50 cents. Arm-meting Dat het er in die jaren bij "Bato" toch wel iets anders toeging dan na latere heroprichtingen, blijkt uit staatjes die de heer Admiraal ook aan ons archief heeft nagelaten. Die staatjes betreffen "Metingen gedaan op de Regter en Linker armen van de leden van het Gymnastiekgezelschap Bato in de Rijp. De maat werd genomen op den bovenarm tusschen schouder en elleboog". Die metingen werden verricht in 1881 (tweemaal), en vervolgens elk jaar eenmaal tot en met 1885. Althans van metingen in latere jaren zijn geen gegevens bewaard. Wat was van die metingen de bedoeling? Dat leert ons een staatje met vergelijkingen van de metingen van 1 juli 1881 en van 23 december dat jaar, waaruit blijkt dat in die zes maanden de rechter arm van Aldert Admiraal 0,9 cm in omvang was toegenomen en de linker arm 1,4 cm. H.Kostelijk zag zijn rechter arm in dat half jaar zelfs met 1,75 cm in omvang toegenomen en H.Holle, die zich pas in augustus aan de eerste meting had onderworpen, zag in vijf maanden de omvang van beide armen met maar liefst 1,75 en 1,25 cm toegenomen. Kortom, dat "Bato" van toen was een echte mannenclub! In het laatste kwartaalblad van het Centraal Bureau voor Genealogie wordt melding gemaakt dat een verzameling, vergaard door de heer J.C. Ruiter, door zijn familie geschonken is aan het Centraal Bureau. De verzameling bestaat uit enkele tientallen goed geordende verzamelbanden, waarin kartierstaatgegevens, genealogieën, biografische gegevens en familiepapieren zijn bewaard over de geslachten Ruiter (De Rijp), Kiewel (Wittlich a.d. Mosel), Ihmels (Norden, Ostfr./Amsterdam), Mossel (Texel), Maltha (Schiedam), Boonacker (Noord- Holland), Egmond (Noord-Holland) en andere. Daarnaast bevat de collectie klappers op de doop-, trouw-, begraaf- en lidmatenregisters van Graft en De Rijp. Door de zorgvuldige ordening zullen geïnteresseerden op korte termijn de verzameling kunnen raadplegen in de studiezaal op de eerste etage.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 21