Regensburg Gymclub in De Rijp is al bijna 120 jaar! niet!! ils zoon van aar de naam 1 trouwde te uwelijksakte endert Bout, 1 eerste kind ten van zijn >e, noemt hij 7 maart 1880 wartier", het renealogische ier van deze nnen met het lomes te Ede. graven bezit it. Is er een leze personen 35 In "De Uitkomst" van 20 februari jl. meldde gymnastiekvereniging "De Pauw", als voortzetting van "Bato" en "Tiol" dat ze over twee jaar, dus in 1998, het 75-jarig bestaan hoopt te vieren. Dat jubileum zou dan zijn gebaseerd op het feit dat "Bato" in 1923 was opgericht. Twee weken later, meldde "De Uitkomst" dat de gymnastiekvereniging echter al 88 jaar is. Die mededeling was gegrond op de mededeling van Andries de Vries te Middenbeester, dat "Bato" al op 3 maart 1908 zou zijn opgericht. Het overtuigend bewijs leverde hij er bij door overlegging van een programma van de openbare uitvoering op 8 februari 1912, in hotel "De Eendracht" van de heer K.Heuvel, waarop die oprichtingsdatum staat vermeld. Dat zou dus betekenen dat de club over twee jaar niet het 75- maar het 90-jarig bestaan kan vieren. Echter...ook dat is niet juist. Op 8 juli 1998 zal het precies 120 jaar geleden zijn dat "Bato" werd opgericht, want 1878 was het oprichtingsjaar. Dat weten we heel zeker, uit de nagelaten paperassen van wijlen Maarten Admiraal, die tot op hoge leeftijd - 95 jaar - de herinneringen aan zijn jeugd in zijn geboortedorp De Rijp net zo zorgvuldig koesterde als de papieren bewijsstukken uit die tijd. Hij zou nu bijna net zo oud zijn als de gymclub, dus is hij stellig niet een van de oprichters geweest. Maar daar was er wel een bij die Aldert Admiraal heette. Wellicht is dat zijn vader geweest. In ons archief hebben we een foto uit de jaren '80 van de vorige eeuw, waarop de toenmalige 12 leden van "Bato" zijn vereeuwigd. Allemaal mannen, uiteraard. In uniform en met uniform-petten op, zoals tegenwoordig alleen stationschefs en treinconducteurs ze nog dragen, zij het minder plat. De bedenker De archiefstukken die de heer Admiraal ons naliet bestaan uit zowel gedrukte stukken, zoals programma's van uitvoeringen (in 1893, '94 en '95) als teksten van turnliederen en beschrijvingen van "tableaux vivants". Een van de programma's was tevens een uitnodiging, gericht aan de heer Jb.Blaauw, de grootvader van Maarten Admiraal. Deze Jakob Blaauw hebben we eerder al eens leren kennen als de initiatiefnemer tot het doen aanbrengen van de openbare wijzerbarometer en thermometer aan het Doopsgezind Weeshuis aan de Tuingracht. Hij schreef ook toneelstukken en was de bedenker van de "tableaux vivants", die tijdens uitvoeringen door Bato voor het voetlicht werden gebracht. Voetlicht is in dit verband eigenlijk niet datgene wat wij er nu onder verstaan. De heer Admiraal heeft bij zijn nagelaten papieren ook een aantekening gevoegd, dat tableaux vivants het best voldeden tegen een blauwe achtergrond en in rose tint verlicht.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 17