:ring: er staat aas de Wit is de goederen eerd op ruim in zijn vader mspinnerij is ider meer het 00; nu Tuin kan de Grote Dam 3; huis buurt bij de timmerman erhuurde hij om een soort igendom van o deze plaats ïat op 250; 29 Ook buiten De Rijp had Klaas de Wit onroerend goed. Allereerst bezat hij een boerderij in de Starnmeer (huismanswoning, erve. boomgaard, tuin, schuur en vijver) met daarbij ongeveer zeventien hectare land (taxatie: 12.500). In deze boerderij (nu Starnmeerdijk 7) woont sinds 1982 de familie Buis-Meijer. Daarnaast was De Wit eigenaar van wat grasland, ongeveer vier ha in de Schermer, ruim acht ha in Graft en, samen met z'n broer Michiel, nog eens ruim vijftien ha in De Rijp. Klaas de Wit was eind 1845 eigenaar geworden van het hoekerbuisschip De Vrouwe Maria-, het was door hem omgedoopt tot De Jonge Leeuw. Toen notaris Geel op 5 augustus 1850 met de taxatie bezig was, verkeerde het schip op zee ter haringvangst. De Jonge Leeuw had twee masten en was 54 lasten groot. Bij iemand die zo bemiddeld is, zou je toch een rijtuig met een of twee paarden verwachten. Dat valt tegen, er wordt alleen melding gemaakt van een wagen met lamoen en langstok, 100. Uit de beschrijving van de nalatenschap merk je niet erg veel van handel in grote partijen goederen, onroerend goed en dergelijke. Dat verwacht je ook niet in zo'n beschrijving, die tenslotte een momentopname is. Klaas de Wit leende in elk geval geld aan particulieren in De Rijp, zoals winkelier Klaas Rijkes 1.400 in 1844), Simon Rijkes (ƒ200 in 1840) en koopman Jacob Bruin (f 400 in 1843). Ook wordt er een transactie in onroerend goed vermeld: de Wit kocht op 19 april 1838 een witte- en roggenbroodsbakkerij aan de Middel te Westzaan met de bedoeling deze weer door te verkopen. Uit de kadastrale archieven van De Rijp blijkt dat De Wit onder meer eigenaar geweest is van een kolfbaan op het Oosteinde (nu het restaurant Vivaldi) en van het pand waarin nu de drogisterij en het woonhuis van de familie Rijkes zijn gevestigd. Tot de nalatenschap behoorden opvallend genoeg geen aandelen, met uitzondering van die in De Eend. De verdeling van de nalatenschap De totale waarde van de nalatenschap (in notaristermen: de deelbare massa) werd vastgesteld op 87.100,-. Omgerekend naar deze tijd kun je zo iemand rustig miljonair noemen. Trijntje van Hoolwerff kreeg een kwart van de erfenis 23.350); dit omvatte onder meer het huis waarin zij woonde en alle andere huizen en pakhuizen op het Oosteinde, de weverij, de garenspinnerij en de aandelen in De Eend. Trijntje zou hiermee de zaken van haar overleden man voortzetten. De negen kinderen kregen ieder 7.083,331/3. Door het grote aantal kinderen was dit bedrag niet zo hoog, maar nog altijd vier keer de waarde van het ouderlijk huis 1700). Hoewel Klaas de Wit dus een bemiddeld man was, zijn er toch al allerlei Vit en König nig overlijdt vinkei voort, gegeven. tenburg).

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 11