tegenover dat ook de leveranciers geen haast hebben met hun vordering: er staat nog een bedrag open van 1.634,68l/2. Met het overlijden van Klaas de Wit is de vennootschap met König automatisch ontbonden. Bij de boedelverdeling blijkt dat de zaken van de firma van de Wit en König ondershands voor 8.000 aan Conrad König zijn verkocht. König overlijdt enkele jaren later (15-2-1854). Zijn echtgenote zet blijkbaar de winkel voort, want als zij in 1856 overlijdt wordt als haar beroep winkelierster opgegeven. Verdere roerende en onroerende goederen De onroerende goederen van Klaas de Wit worden bij elkaar getaxeerd op ruim vierendertigduizend gulden. Een groot deel daarvan heeft Klaas van zijn vader geërfd. Van veel panden, zoals de grauwdoekweverij en de fijngarenspinnerij is vandaag niets meer terug te vinden. Nog wel terug te vinden zijn onder meer het huis op de Tuinbuurt, hoek Rolderspad (toen getaxeerd op 1.000; nu Tuin- gracht 1, N. Woestenburg) en de twee panden aan de westzijde van de Grote Dam, nu samen het café-restaurant Het Wapen van Munster (Grote Dam 3; huis en pakhuis destijds getaxeerd op 800). Het huis op de Tuinbuurt bij de Kralingerbrug verhuurde Klaas de Wit vanaf 1842 aan de Rijper timmerman Seets Pik. De twee panden aan de Grote Dam, hoek Kerksteeg verhuurde hij vanaf 1845 aan Cornelis Hop Janszoon. In beide gevallen gaat het om een soort huurkoop waarbij het huis na twintig, respectievelijk tien jaar het eigendom van de huurder wordt. De Wit bezat ook een huis op het Vlaander; op deze plaats staat sinds 1966 een bakstenen woning (toen sectie B-444 en geschat op 250; nu nr. 9) 28 Het huis op Tuinbuurt bij de Kralingerbrug (nu woning Klaas Woestenburg). Voor de woning een hondenwagen.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 10