124 Uit ket plakkoek van meester Van Stralen goede vrienden uit het dorp en zelfs een oude buurman uit de Schermer hem gelukwensen met zijn 95e verjaardag. In het daarop volgende jaar, 96 jaar intussen, is hij in de nacht van 30 op 31 december overleden. Gerrit Wiedijk was een broer van mijn grootmoeder Antje Wiedijk en alzo ook een afstammeling van de hannekemaaiers die in 1783 uit Pruisen naar Grootschermer waren gekomen. Uiteraard heb ik deze oud-oom goed gekend. Grootmoeder Antje was twee jaar eerder geboren, in 1849. Er waren nog meer broers en zusters, namelijk Cees Wiedijk (ook hem heb ik goed gekend), Klaas Wiedijk, Piet Wiedijk, Geertje Wiedijk en twee halfzusters, Pietertje en Betje Wiedijk. Hun vader was Freek Wiedijk. De moeder van de jongens was Geertje van Til. Zij was al overleden toen grootmoeder Antje ging trouwen met grootvader Cornelis Dekker, op 30 januari 1873 te Z- en N-Schermer. Getuigen waren C.Rus 30 jaar en Simon Poezer 44 jaar, beiden arbeider te Graft, en Pieter Klinkhamer veldwachter, 52 jaar en Johannes van Marle onderwijzer, 74 jaar, beiden van Z.- en N.-Schermer. Annie Pauw-Dekker, Zaandijk. Van 1930 tot juli 1938 was de heer S. van Stralen als hoofdonderwijzer verbonden aan de o.l. school van Grootschermer. Meester Van Stralen vervulde daarnaast de functie van correspondent voor de Alkmaarse Courant, het nieuwsblad De Drie Meren (van uitgever Krol te Middenbeemster) en het weekblad de Rijper Courant van C.J. Hoogcarspel. Zoals gebruikelijk bestond de beloning in die functie uit de "regelprijs". Dat zal zoiets van twee of drie centen per regel zijn geweest in die tijd. De desbetreffende "boekhouding' van meester Van Stralen bestond uit een plakboek met de geplaatste berichten, met daarbij de vermelding van het aantal regels. Ook het aantal gebruikte postzegels voor de nieuwsverzending werd erin bijgehouden. De briefport voor verzending naar Middenbeemster en naar Alkmaar bedroeg destijds 6 centen (tot 20 gram). Het lokale tarief was 5 cent. Het complete plakboek van meester Van Stralen bestaat nog en is in het bezit van zijn dochter. De heer S. Breet, die nu in de voormalige onderwijzerswoning woont, Noordeinde 3 in Grootschermer, heeft er fotokopieën van mogen maken. De redactie van "Een Nieuwe Chronyke" heeft op haar beurt gebruik mogen maken van de kopieën. Hiernaast alvast een afdruk ervan. In de komende nummers zal regelmatig het oude dorpsnieuws van Grootschermer in herinnering worden gebracht, zoals meester Van Stralen dat heeft opgetekend.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 30