79 buur van de overledene. Burgemeester C. Olij was degene die als ambtenaar van de burgelijke stand een en ander noteerde. Dirk Slooten en Aaltje Dekker waren getrouwd in hetzelfde raadhuis (te Grootschermer) op 21 maart 1830 's middags 12 uur. De vader en moeder van Dirk waren toen al overleden, maar ik heb niet kunnen nagaan wanneer. Ook de vader van Aaltje, Jacob Dekker, was al overleden. Eveneens in de gemeente Zuid- en Noord- Schermer. Aaltje's moeder, Maartje Luitjes, was wel bij de trouwerij aanwezig. Zij was boerin in Zuid- en Noord-Schermer. Een broer van Aaltje, Jan Dekker, 32-jarige dagloner, was een van de getuigen. Van de kant van Dirk waren zijn broer Jacob en zijn zwager Pieter Rond aanwezig als getuigen. Beide waren watermolenaar in de gemeente Graft. Aaltje Dekker was geboren in de gemeente Akersloot maar ten tijde van haar huwelijk woonde ze al in de gemeente Zuid- en Noord-Schermer. Uit het voorgaande blijkt dat uw grootvader Cornelis Dekker werd geboren als Aaltje's derde zoon, op 16 februari 1847, toen Aaltje al ruim acht jaar weduwe was. De akte vermeldt alleen de naam van de moeder en het feit dat zij boerin was. De aangifte werd gedaan door de inmiddels 41-jarige buurman Klaas van der Woude, in gezelschap van nog een Klaas wiens achternaam onleesbaar is, maar die 45 jaren telde. Beide waren landbouwer. Intussen blijkt het lijstje in het notitieboekje van uw grootvader niet geheel betrouwbaar. Zo was de geboorte van Aagje Slooten niet in 1830 maar op 10 februari 1831 (Dirk en Aaltje waren dus "netjes" getrouwd). Aagje is als 23-jarige te Grootschermer getrouwd op 8 februari 1855, met Joost Pilkes. een 28-jarige boerenknecht, zoon van landbouwer Klaas Pilkes en Geertje Bakker te Jisp. In die gemeente was Joost ook geboren. Maartje Slooten werd niet 10 oktober maar 25 oktober 1832 geboren, 10 uur voormiddags. Zij was 28 jaar en dienstbode, toen ze op 28 april 1861 in Grootschermer trouwde met Sijmen van Zonen, een 29-jafige boerenknecht uit Heerhugowaard, die geboren was in Zuid- en Noord-Schermer, als zoon van Dirk van Zonen en Trijntje Bouwman. De volgend geboorte in het gezin van Dirk Slooten en Aaltje Dekker te Zuid en Noord-Schermer was die van Luitie Slooten. inderdaad op 30 januari 1838. Buurman Klaas van der Woude, 32, was getuige bij de aangifte. In hetzelfde jaar overleed vader Dirk. Luitje woonde in de gemeente Oterleek, toen hij als 31-jarige dagloner trouwde op 28 december 1869 te Grootschermer met Geertje Kriek. Zij was 17 jaar, dochter van Cornelis Kriek en Aafje van Tiel te Zuid- en Noord-Schermer. Buurman Van der Woude was niet mee geweest om de eerdere geboorten aan te geven. Eenvoudigweg doordat hij toen nog geen buurman was. Dirk en Aaltje woonden ten tijde van de geboorte van twee andere kinderen in een watermolen in de Schermeer onder de gemeente Akersloot.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 9