76 heer C. Admiraal de daarvoor benodigde metalen onderdelen, hoewel laatstgenoemde zelf ook een deel daarvan eigenhandig heeft gemaakt. Aan de heer P. van der Roest alhier komt de eer van het vervaardigen der ornamentale omlijsting toe, waarvoor hem de tekening was verstrekt. En nu werd op de 17e maart 1891 het nieuwe werktuig boven de deuren van het Doopsgezinde Weeshuis geplaatst. De schalen zijn die van Fahrenheit en Celsius. Zoals bekend is, heeft de schaal van Fahrenheit op het kookpunt van water 212 graden en begint het nulpunt van die schaal daar waar sneeuw met ammoniakzout vermengd de kwikzuil een bepaald punt doet bereiken. De schaal van Celsius, wiens kookpunt op 100 graden wijst, begint met een temperatuur van smeltend ijs, hetwelk tevens het aanvangspunt van het vriezen van water is en door 0 wordt aangewezen. Het spreekt wel vanzelf dat het voor deze thermometer niet nodig was beide schalen in de gehele lengte aan te geven, want de luchttemperatuur stijgt hoogstens in deze streek tot 100 gr. Fahrenheit (bloedwarm), maar dat de thermometer tot ettelijke graden beneden het vriespunt kan dalen, hebben we in afgelopen winter - 30 december 15lA gr. C. - ondervonden. Naar die evenredigheid zijn dan ook de graden aangegeven en loopt de schaal van 5 gr. beneden het nulpunt van Fahrenheit en 20 gr. beneden dat van Celsius. Het publiek kan alzo zien hoeveel warmte de lucht bevat. Maar, nu beginnen de "maren"; was het nodig dat er zulk een nieuwe thermometer voor het genoemde weeshuis werd geplaatst? - Neen! - Waarom is het dan geschied? De ondergetekende zal het eerlijk zeggen. Op iedere barometer die in de huiskamer meestal tot pronkstuk dient, komt een thermometer voor; waarom dus ook niet bij de grote barometer op het weeshuis? Maar bovendien was het de voorsteller te doen om het in zijn oog geniale denkbeeld van zijn vriend C. Admiraal op deze wijze meerdere bekendheid te geven en daardoor mogelijk andere beheerders of bezitters van dergelijke gebouwen tot navolging op te wekken. Bovenal was het hem te doen om te tonen dat de plaats zijner inwoning, waarvan wij zo dikwijls horen en lezen dat zij bij andere plaatsen ten achter komt, ook wel eens vóórgaat en dat er blijkbaar toch wel personen wonen die zelf denken, zelf werken en die belang stellen in alles wat wetenschap en vooruitgang betreft. De Rijp 18 maart 1891. Jb. Blaauw Az. Naschrift: De door C. Admiraal ontworpen metaal-thermometer is ten tijde dat het weeshuis werd bewoond door de heer Willem Schmidt, autohandelaar

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 6