73 De metaaltliermometer van C. Admiraal In 1988 is, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van onze vereniging, de openbare barometer in de gevel van het voormalig Doopsgezind Weeshuis in De Rijp hersteld. Een artikel daarover staat in Een Nieuwe Chronyke jrg.5, nr.1 blz.2 en 3. Abusievelijk wordt daarin vermeld dat de kwikbuis van de barometer door Olland te Utrecht zou zijn vervaardigd. Het was echter het werk van Van Emden te Amsterdam, die ook de wijzerplaat vervaardigde, dat alles op aanwijzing van de heer Jakob Blaauw, veearts te De Rijp en regent van het Doopsgezind Weeshuis. Olland was de maker van de metaal-thermometer, die buiten boven de deuren was aangebracht en die was uitgevonden door Cornelis Admiraal, een oud- Rijper die later te Amsterdam woonde en van uitvinden min of meer zijn beroep maakte. Vorig jaar ontving de vereniging nadere documentatie over een en ander, in de vorm van een artikel van Jakob Blaauw, in een Rijper Courant van 22 maart 1891. De vorig jaar overleden heer Admiraal te Heemstede, een achterkleinzoon van Jakob Blaauw, stelde ons dat artikel ter hand. We laten het hier onverkort volgen: "Toen in 1865 het Weeshuis der Doopsgezinden in De Rijp onder het Regentschap van de heren C.J. Bek, S. Appel en Jb. Blaauw Az. werd gebouwd, stelde laatstgenoemde aan zijn mederegenten voor, in het front van dit nieuwe gebouw een wijzerbarometer voor het publiek te doen plaatsen. Dit voorstel werd door beide andere heren goedgekeurd en aan de voorsteller werd opgedragen zijn denkbeeld tot werkelijkheid te laten brengen. De zaak was geheel nieuw, want de wijzer en wijzerplaat moesten een aanzienlijke afmeting hebben om goed zichtbaar te zijn. De voorsteller sprak daarop met de heer J.H. van Koten, destijds te Edam wonende, als bekend natuurkundige. Genoemde heer had echter bezwaar of een wijzer van 1 meter wel door de kwikkolom in beweging kon worden gebracht - het ontwerp was een kwikbarometer-. De voorsteller meende dat bezwaar te zullen kunnen opheffen door eenvoudig de diameter van de buis wijder te maken, waardoor natuurlijk de kracht der door de luchtdruk opgehouden kwikkolom naar de bekende evenredigheid wordt vergroot. Dadelijk werd dit door de heer Van Koten toegestemd en ZEd. besprak verder de zaak met de firma A. van Emden - destijds de heer M. van Lissa - te Amsterdam, welke heer aanvankelijk hetzelfde bezwaar maakte als de heer Van Koten, maar terstond de mogelijkheid er Cornelis Admiraal J

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 3