96 Kadastrale Atlas 1832 Graft-De Rijp Veenderij 'Aan de West" machinist werkzaam bleef. Hij verhuisde daarna naar Graft en genoot nog vele jaren van zijn pensioen. Als opvolger werd Willem Kluft aangesteld, die tot 1987 in functie bleef. Daarna was Jaap Reijne machinist tot de laatste maaldag (27 augustus 1991) Bron: Waterschapsarchief van de Schermer, aanwezig in het Regionaal Archief Alkmaar. P. Schotsman, Alkmaar. Het heeft even geduurd, maar tot ons groot genoegen zijn er inmiddels voldoende intekenaren zodat de Stichting Kadastrale Atlas de uitgave kan realiseren. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de begeleidende teksten. Wanneer de Atlas precies zal verschijnen is nog niet bekend. Op het land aan de uiterste westkant van de Eilandspolder ontwikkelde zich in de vorige eeuw een turfwinning, die tot ver na de eerste wereldoorlog heeft bestaan. Op bijgaand kaartje staat de letter A voor de "polder van Wezelenburg" en de letter B voor de "polder van Reijm" oftewel de "Pannemeer". De letter C geeft het dorp Driehuizen aan. Het land waar het veen voor de turfwinning werd afgegraven kwam hierdoor zo laag te liggen dat er dijkjes rondom moesten worden aangelegd. Zo zijn beide poldertjes binnen de Eilandspolder ontstaan. Ze meten tezamen zo'n 45 ha. In de jaren 1919-1921 was A. Hop uit West-Graftdijk degene die de turfwinning exploiteerde. Hij werd daarin bijgestaan door zes volwassenen en enkele jongeren. De ouderen hadden een salaris van 50 cent per gewerkt uur; de jongeren 20 cent. Voor de ouderen kwam dat in de winter op circa 20 per week en in de zomer kon het oplopen tot 30. Voor de jongeren varieerde het van 8 tot 12 per week. De afgestoken turf werd in die jaren met een lorrie over smalspoor naar de ringvaart gereden en vandaar per schip verder vervoerd. Soms heel naar Zaltbommel. Maar naast de grote afnemers waren er ook de klanten uit de omliggende dorpen die er hun brandstof kwamen halen. Voor deze mensen werd de turf in zakken afgeleverd. Dikwijls ook in vorm van "brokken". Aldus opgetekend door: Jan Blaauw.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 26