86 Salomon van Rusting; een 17e eeuwse arts uit Grootschermer Tot Schermer dan, daar woont een vent, Voor dokter voor de kwijnerijen Een pokkuur overal bekend, Zijn naam is Doctor Rusting. Alles wat we over Salomon van Rusting weten, heeft hij ons zelf medegedeeld in zijn boeken en dat is bitter weinig. Hij is waarschijnlijk tussen 1640 en 1650 geboren, mogelijk in Duitsland. Hij noemde zich Medicinae Doctor, maar waar hij zijn graad gehaald heeft is onbekend. Wel komt hij in zijn werken naar voren als een belezen man, goed bekend met de werken van de klassieke schrijvers. Voordat hij zich in Schermer vestigde, had hij reeds een 20-jarige loopbaan als veldarts en chirurgijn achter de rug, naar hij ons meedeelt, in de legers van Stadhouder-Koning Willem III. Van Rusting heeft een reeks van boeken het licht doen zien, waaronder enkele op het gebied van de geneeskunde: het "Nieuw gebouw der Geneeskunst" en het "Nieuw gebouw der Heelkunde:, beide "gegrondvest op reeden en ervarentheyt" en de "Nieuwe Veld-medicine en chirurgie, gegront op reeden en ervarentheyt", waarin hij zijn ervaringen, opgedaan tijdens diverse veldtochten, heeft samengevat. Uit de tekst krijgt men de indruk dat hij tot de zogenaamde harde heelmeesters heeft behoord. Het boekje is gedagtekend: Grootschermer, 1 juli 1693. Van Rusting geeft dus zelf aan in Grootschermer te wonen, maar in andere bronnen wordt Zuid- Schermer als woonplaats opgegeven. Deze schijnbare tegenspraak wordt veroorzaakt door de toen nog heersende terminologische verwarring tussen namen als Schermer, Schermeer, Noord-, Zuid- en Grootschermer, maar vaststaat dat hij in de Schermer zijn medische praktijk heeft uitgeoefend, al weten we niet precies waar. Echter, op zijn medische werken willen we hier niet nader ingaan. Van Rusting was in zijn eigen tijd en nog land daarna, veel beter bekend door een ander genre van geschriften. Ronduit berucht is hij geworden met zijn in 1693 uitgegeven "Volgeestige Werken", waarvan in 1712 zelfs een vierde druk is verschenen. Het bestaat uit twee delen, elk ongeveer 700 pagina's groot, waarin hij door middel van schier eindeloze rijmen zijn tijdgenoten op de hak nam, vooral zijn collega-artsen en -chirurgijns. Stijl en inhoud zijn sterk tijdgebonden en thans nauwelijks te lezen, laat staan te begrijpen. Zelf noemt Van Rusting zich een "koddig en snaaksch schrijver", maar in de ogen van zijn tijdgenoten, waren zijn als "volgeestig" bedoelde werken slechts

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 16