Kerk Gr aft dijk multi-functioneel 83 Er is een tijd geweest waarin de Graftdijkers ter kerke gingen naar Graft. Ze gingen per schuit, over de Moor en het Graftermeer. Hun aantal is op zeker moment zo groot geweest dat zij meenden hun godsdienstoefeningen in het eigen dorp te kunnen houden. In 1642 scheidden zij zich af van de gereformeerde gemeente van Graft. Op de 19e mei van dat jaar kochten zij "als gemene buren van de Westerbuurt tot Graftdijk" een huis en erf van de weduwe van Meijndert Cornelisz, "om altemet ene predikatie van Gods woord daarin te horen". De koopsom bedroeg 1110 gulden. Blijkbaar is het de gereformeerde gemeente van de Westerbuurt voor de wind gegaan, want in 1651 werd deze kerk gebouwd, ter vervanging van het huis van de weduwe Meijndert Cornelisz. Een jaar later kon de kerk in gebruik worden genomen. De moeder gemeente te Graft was niet zo blij met deze gang van zaken, maar de Graftdijkers vonden zich gesteund door de burgemeesters van Alkmaar, die blijkbaar ook stem in het kapittel hadden. Volgens de Grafter historicus Pieter Schuurman hebben de Graftdijkers uit dankbaarheid jegens Alkmaar het Alkmaarse stadswapen laten aanbrengen op de deur van het doophek. Het kerkgebouw heeft sinds 1652 meermalen verbouwing of restauratie ondergaan. Gevelstenen getuigen daarvan. Zo heeft zekere Cornelis Klaaszoon Graftdijk een verbouwing "uit liefde" gefinancierd in 1792. De westelijke muur bestaat uit moderne klinkers, die afwijken in vorm en kleur van de andere muren. Een gevelsteen boven de ingang vermeldt dat die verbouwing in 1902 heeft plaats gehad. De kerk van Graft was intussen niet alleen een aantal lidmaten kwijtgeraakt aan de kerk in West-Graftdijk. In 1767 bleek de Grafter kerk zodanig verzakt dat een restauratie nodig was. Die is voor een deel bekostigd uit de verkoop van een klok, kronen en blakers en zes kerkbanken. Die banken werden gekocht door de kerkvoogden van West-Graftdijk, voor 36 gulden. In 1951 heeft de Graftdijker toren wegens restauratie in de steigers gestaan. Dat gebeurde twee jaar geleden wederom. Toen mocht de firma Duinmayer de restauratie-opdracht uitvoeren. Dat is nu ook gebeurd met het interieur van de kerk, dat daarbij is getransformeerd in een multi-functionele ruimte. Doel ervan is dat behalve de twee-wekelijkse kerkdiensten er ook andere bijeenkomsten plaats kunnen vinden, waardoor het gebouw niet alleen het religieuze maar ook het culturele centrum van deze dorpsgemeenschap zal zijn.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 13