Gees Nat, de eerste Rijper automobiliste. 81 hebben uitgerust in het café bij het Akersloter schouw? Niemand meer die het kan navertellen. Wat wèl zeker is, dat is dat ook uit dit verhaal weer blijkt dat ook "gewone" mensen een familiegeschiedenis hebben. Met een échte stamboom, ook al zit er soms een "onecht" kind tussen. Cor Booy PS: de Jacob Slooten die getuige was bij de geboorte-aangifte van uw vader, was waarschijnlijk geen familie van de Slootens uit dit verhaal. Hij was timmerman, net als zijn vader Cornelis Slooten (getrouwd met Neeltje Nap te Zuid- en Noord-Schermer); was vernoemd naar zijn grootvader Jacob die met Trijntje Knevel was getrouwd, eveneens te Zuid- en Noord-Schermer. Die grootvader Jacob Slooten was een zoon van Klaas Slooten en Elizabeth Leeuwenkamp te Uitgeest. Deze waren tijdgenoten, maar voor zover ik weet geen familie van Dirk Slooten's vader en moeder Luitje Slooten en Aagje Brasser. -CB. Bronnen: de burgerlijke stand-registers van Zuid- en Noord-Schermer en Akersloot in het regionaal Archief te Alkmaar. Mede geraadpleegd: de registers van Oterleek, Schermerhorn, Graft en De Rijp. In november vorig jaar stond in de krant dat het miljoenste rijbewijs was uitgereikt. Dat herinnerde me aan mijn vroegere buurmeisje in De Rijp: Gees Nat. Zij was, in 1921, de eerste vrouw in De Rijp die auto reed. Ik was toen 11 jaar en ik mocht vaak met haar meerijden. Ik denk dat ze toen geen rijbewijs had. Ze reed in een beige Chevrolet, met een linnen kap. Dus, als het mooi weer was, was de kap omlaag. Vaak meegeweest, als ze even naar haar zus Jannie moest om boter te halen. Jannie's man heette Jan de Heer. Hij woonde aan de Jisperweg, ongeveer bij de r.k. kerk van de Westbeemster. Of Gees ging naar haar zus Marie, die getrouwd was met Cas de Boer, om slaboontjes van de tuinderij te halen. Bijna alle dagen ging ik op 't Zuid een kopje thee drinken bij Nat. Ik ben er ook vaak in de molen "De Reiger" geweest, maar dat vond ik altijd een beetje eng: dat gestamp en geknars als de molen maalde. Op de stelling lopen vond ik ook niet leuk, want dan keek je tussen de planken door naar beneden. Toen de familie Nat later naar de Rechtestraat verhuisde en Nat in "De Hoop" werkte, was ik er op vrijdagmiddagen hun hulp. Men veegde toen nog de halve straat, voor het woonhuis en ook voor "De Hoop". Dat gebeurt tegenwoordig niet meer, denk ik. Van Gees Nat herinner ik me ook nog haar verjaardag: 3 maart. Ze was geboren in 1903. Annie Pauw-Dekker, Gortershof, Zaandijk.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 11