80 Daar werd de geboorte aangegeven van Jacob Slooten. Hij was geboren 6 februari 1835 des voormiddags 2 uur. Jacob trouwde als 27-jarige boerenknecht te Grootschermer op 27 april 1862 met Trijntje Neuteboom. 25-jarige dienstbode te Oudorp, maar geboren te Graft als dochter van Jacob Neuteboom en Maartje Dorregeest, die op deze trouwdag echter beiden al waren overleden. Jacobs moeder was wel aanwezig en volgens de trouwakte was zij "zonder beroep". Jan wordt Jannetje Met Jantje Slooten uit uw lijstje was het vreemd gesteld. Haar geboorte staat niet vermeld in de registers van de burgelijke stand te Akersloot. Inplaats daarvan blijkt er een Jan Slooten te zijn ingeschreven wiens geboorte, wèl als zoon van Dirk Slooten en Aaltje Dekker, op 22 juli 1836 zou hebben plaats gehad. Pas veel later, op 30 mei 1864(1), blijkt dat een abuis te zijn wat op die dag wordt hersteld door middel van een proces-verbaal, opgemaakt door notaris Hendrik Jan de Lange te Alkmaar en gedeponeerd ter griffie van de arrondissements rechtbank te Alkmaar. Daarin staat dat Jannetje Slooten op 22 juli 1836 in de gemeente Akersloot is geboren uit het huwelijk van Dirk Slooten en Aaltje Dekker, maar dat van haar geboorte geen goede akte is opgemaakt, omdat er een kind van het "manlijk" geslacht zou zijn geboren dat de naam Jan zou zijn gegeven. In het proces-verbaal wordt verklaard dat Dirk en Aaltje nimmer een zoon Jan hebben gehad. Van Jannetje heb ik geen nadere gegevens gevonden over een eventueel huwelijk, noch over haar overlijden. Hoewel zij ten tijde van het proces verbaal woonde te Graft, komt haar naam daar niet voor in de registers van de burgerlijke stand. Ook niet in die van Akersloot, en evenmin in die van Zuid- en Noord-Schermer, noch in Oterleek of Schermerhorn. Wat de foute vermelding te Akersloot betreft: de geboorte werd er aangegeven door vader Dirk, in bijzijn van de getuigen Dirk Bosman, 34-jarige winkelier te Akersloot en G. Zuijdam, 36-jarige arbeider aldaar. De vraag komt op of de ambtenaar verzuimd heeft, na het opmaken van de akte deze voor te lezen. Immers, bij het voorlezen zouden vader Dirk en eventueel de getuigen moeten hebben horen dat de boreling onjuist te boek was gesteld. Anderzijds lijkt me toe dat een getuige als Dirk Bosman, die herhaaldelijk als zodanig optrad, de ambtenaar zeker aan zijn plicht zou hebben herinnerd. Immers, daarvoor is hij juist diens getuige (en niet voor de vader, al wordt dat wel vaak gedacht). Gebruikelijk was wel dat er voor de getuigen na de aangifte een borreltje aan vast zat, weg te geven door de vader. Zouden ze zo'n haast hebben gehad "het voetje ten hemel te heffen" dat ze het voorlezen maar gemakshalve hebben vergeten? Of... zou vader Dirk, onderweg naar de secretarie en na de overtocht over het Noordhollands Kanaal op voorhand alvast en iets te lang

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 10