70 Dit laatste geschiedt op nadrukkelijke voorwaarde, dat dokter Ten Veldhuys gespecificeerde nota's voor de tuinaanleg aan de raad zal moeten kunnen overleggen. In onze hedendaagse optiek schortte er veel aan het huis, maar het duurde toch lang alvorens er weer flinke verbeteringen werden aangebracht. Tot een echt grote verbouwing komt het pas in 1955 en wie vandaag gaat kijken ontwaart nieuw aangebouwde stukken en zelfs een tweede dam naar het nieuwe praktijkgedeelte. In 1974 vindt de raad, dat er geen noodzaak meer is om de dokter over een ambtswoning te kunnen laten beschikken. Daarbij speelt tevens het onderhouds-kosten-plaatje in de nabije toekomst een rol. Dokter Hoek koopt het huis dan van de gemeente. Inmiddels staat het op naam van dokter Hiemstra. Binnen afzienbare tijd is dit huis negentig jaar het praktijkhuis, dat nu tevens een kadastrale scheiding tussen het woon- en praktijkdeel kent. Slotvaria In het voorgaande is een aantal zaken niet of nauwelijks aan de orde geweest. Voor een deel komt dat, doordat er ondanks gedane oproepen, weinig reacties geweest zijn waardoor hiaten kunnen blijven bestaan. Daarnaast zijn er in de gezondheidszorg de zogenaamde randgebieden, waar een dokter wel actief betrokken kan zijn, maar waar vooral bewoners van een streek de organisatie draaiend houden. Als voorbeeld hiervan noem ik het Witte Kruis, dat in 1875 werd opgericht door de toenmalige Noord-Hollandse Inspecteur van Volksgezondheid en dat jarenlang een afdeling had in Oterieek. Dokter Heringa was bijna vijftig jaar voorzitter van deze afdeling, die zich vooral bezig hield met de bestrijding van besmettelijke ziekten. Een van deze ziekten was tuberculose, die ook in de Schermer voorkwam. Door het ontbreken van medicijnen trachtte men te genezen door rustkuren voor te schrijven, die onder gunstige omstandigheden dienden plaats te vinden. Zo kwam het tot de bouw van de zogenaamde tbc-huisjes. Gebouwd van hout, geheel uitneembaar en staande op een draaischijf werden ze bij een tuberculosepatiënt voor enige tijd in de tuin geplaatst. Aan de voorzijde waren ze open en men kon ze met de zon meedraaien, zodat de zonne-energie en de frisse lucht hun genezende werk konden doen. Van deze huisjes bestaan er in elk geval nog twee in respectievelijk Stompetoren en Schermerhorn. Verplaatst werden ze doorgaans op een platte boerenkar, die door een ingezetene ter beschikking werd gesteld. Maar er waren meer hand- en spandiensten, die soms tegen een kleine vergoeding plaatsvonden. Zo had dokter Ten Veldhuys een vaste koetsier voor zijn ronde langs patiënten en er is tot op de dag van vandaag zelfs nog een "kruidenloopster", die voor het rondbrengen van de medicijnen zorgdraagt en dat al zo'n vijftig jaar doet! De Schermer ontstond, doordat men de strijd tegen het water aanbond. In zo'n drooggelegd gebied blijven echter altijd waterwegen aanwezig en daarin zijn in de loop der jaren teveel mensen verdronken of bijna verdronken. Dit verhaal, zou niet door mij geschreven kunnen zijn, wanneer mijn vader

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 25