58 Uitverkoop Het nieuwe postkantoor werd in 1905 in gebruik genomen. Architect was de rijksbouwmeester C.H. Peters, leerling van Pierre Cuypers, die veel postkantoren in ons land op zijn naam heeft staan. De Maatschappij had met deze voorziening geen bemoeienis gehad en bleef met een leegstaand gebouw zitten. W.N. v.d. Poll, in 1906 benoemd tot directeur, stuurde aan op een publieke verkoping. Op 20 juni 1906 werd in Hotel "De Eendracht" ten overstaan van notaris Nieuwland verkocht het vroegere postkantoor met directeurswoning, erf en tuin, benevens twee pakhuizen tot afbraak daarachter en rechts nog een huisje met erf. Dit alles tezamen werd voor 3.520,- het eigendom van de winkelier Jacob Appel, die zijn drogisterij en pakhuis iets verder in de Rechtestraat had. Een uithangbord annonceerde o.a. Carboleum, olie, teer, pek en harpuis. Het meest rechtse perceel, kadastraal bekend onder no. B 76, werd tegen de prijs van 859,— doorverkocht aan ene Jacob Hoek. Enkele jaren later werd het huis met een deel van de grond eigendom van de gemeenteveldwachter L. Houtman. De rest van het perceel werd gekocht door de Gereformeerde Gemeente te Westzaan. Hier verrees in 1912 een kerkje. De vroegere directeurswoning werd in 1915 met erf en tuin overgenomen door notaris Chr. Nolet. Het kantoorgedeelte werd verbouwd tot woning voor de gemeentesecretaris P. van Andel. Tenslotte Het grote nieuwe gebouw bleek op den duur toch wel een misrekening. Een belangrijk deel van de ruimte werd niet gebruikt. Dat leidde er toe dat in 1925 het postkantoor te koop stond en dat elders in de Rechtestraat de oude Doopsgezind pastorie werd ingericht als kantoor, waar op bescheiden voet het postale bestel werd geregeld door de heer D. Spaarman (thans no. 50). In het verlaten gebouw werd af en toe wat woonruimte verhuurd, maar tot verkoop kwam het uiteindelijk niet. Na enige jaren werd besloten toch weer naar het oude adres terug te keren. Daar was in elk geval ruimte. Het gebouw bleef als zodanig dienst doen tot 1983. In dat jaar verrees een geheel nieuw, modernistisch aandoend kantoor aan het Jan Boonplein, ontwerp van architect B. van Aalderen, waarover in dat jaar nogal wat woorden werden gewisseld. Zes jaar later werd de privatisering van de PTT een feit. Daaruit kwam voort het afstoten van veel kantoren, zo ook bij ons. De laatste kantoorhouder. Jan Poel, moest zijn biezen pakken. Voor het dorp en omgeving bleef een eenvoudig postagentschap fungeren. Maar daar wordt niet gestempeld. J. Pielage

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 13