GASSEN. DIVERSEN 25 April 1944 vermeldde de krant het volgend "oorlogsprobleem": 31 Dr. Dijkstra, de journalistieke veearts, beantwoordt in „Hei Nieuws" de vraag van een vee houder, hoe het komt dat de menseh zooveel gassen bevat en of daar misschien iets aan te doen is. Dr. Dijkstra antwoordt als volgt: „Bij de ontleding van het voed sel ontstaan tal van darmgassen als koolzuur, methaan, waterstof, stikstof, zwavel, waterstof, methjrlinerkaptan en onder die gassen bevinden zich vuile stin kerds. Bij veel aardappelvoeding en veel groente bestaat dat gas soms voor 44 uit menthaau- en zwavelwaterstofgas. En nu geloof ik wel, dat het volumineuze voedsel van de tegenwoordige tijdsomstandigheden er veel toe bijdraagt, dat de mensch erg win derig is. Het is mij ten minste opgevallen dat men hier bij een ploeg arbeidsmensehen er maar geregeld met knallende donder slagen op los knetterde en dat het randzaam was zooveel moge- lyk boyenwindsch te blijven. Wat er aan te doen? Ja, de gassen bij zich honden of geluidloos te laten slippen of ander minder gasriik voedsel. Anders zouden w0 er ook niet op weten." Schaarste aan van alles maakte de rubriek "diversen" onder de "VenA'tjes" een ware ruilbeurs. Een greep uit die van 25 april 1944: P.uilen. Wie ruilt bruine lueBjessschoeileu 111. 115 z.g, u.u.. voor maat "7, óf voor werkbroek óf goed werkjasje m. 54. Ali Slugt, ïloorusche laagweg -UT. Edam. Wie ruilt mijn prima zwar Ie pumps. in. 39 voor een windjack of een goed twee persoons laken. Ali Slagt, tliMirusclie Jaagw. ÜOT. Edam. Wie ruilt eeu p. br. dames. sr-1,o. neu o. k. met hooge hak 57 z.g.a.n. voor mauches- ier werkbroek (gr. maat); tevens één h. overhemd z.g mm maat 14% voor 15%, liefst grijs of blauw. P. Fran ke. Zeevangdijkje 19S, Alid lelie. Ruilen. Zwart crêpe geor- get japon m. 44 ruilen voor 2 overhemden boord 14% of 2 stel vitrage gordijnen. AI. Lamberts, Vooruit!straat 7S, Purmereud. Regenjas maken voor da mes eu Leeren uit 1 of 2 la kens prijs ƒ22.50 en 29. Vraagt inlichtingen bij Bi. selioff. Dubb. Buurt 5, Pur mereud. Ik heb een groot kinderle dikant met matras, en een ijzer één persoons ledikant met spiraal (gebrekkig) eu wil dit ruilen voor gewoon twee persoons ledikant met spiraal of onderleggers. Adjrs C. ileijn, C 2«y, Oostzaan. Ruilen. Zwarte damessehoe. nen met hooge hak m. 42 voor jongenssehoentjes (liefst hooge) m. 23. A. Hoekstra, Zuideinde 24, Landsmeer. Ter ruiling aangeboden een beste rijjas voor een paar beste heerenschoenen m. 43, tevens aangeboden een paar biuiue damesschoenen 1. h. m. 39 in ruil voor dito m. SS. A. Brouwer, Jisperweg 102, Beemster. Wie ruilt 2 paar jongens- schoenen m. 38 en 39 'voor ééu paar heerensehoeaeu m. 42 of 43. A. Brouwer, Jisperweg 102, Beemster. Looper. Te k. gevr. een wol len- of eocoslooper 3.50 Al. en een Chiuamat ISO bij 150 en 0 kop en schotels. J. Zonder, vau. Dorpsstr. 20 A, West- Graftdijk. Uit dc krant van 8 april 1944 knipten wij: Gevaarlijk spelletje. De Rijp. Hoe gevaarlijk het !s voor kinderen achter de Naco- bu« aan te loopen. bewees dezer daven een ongeluk, dat nog goed af kwam. Bij het vertrek liepen eenige jochies achter de bua aan. Twee dezer kinderen kwamen daarbii ten val. De één viel naast het n nngwngentje van den ve.sgenei ator, maar de ander, het vieriarig zoontje van J. C. van Stralen, schoot er onder en kreeg het heele geval over zich heen. De vader zag het ongeval ge beuren tot zijn grooten schrik. Wonder boven wond.er stond het ventje onmiddellijk op en ging het Joopc-nde heen. Voor het ouderlijke huis kwam eehter de reactie; men moest het kind naar binnen dragen. De dokter kon echter, behoudens enkele sehaafwondjes, geen letsel ont dekken.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 9