30 Het stond in de "Provinciale" Aan onze abonné's. SIGARETTEN VAN EIGEN OOGST. De "Provinciale Noordhollandsche Courant" uit Purmerend was tijdens de oorlogsjaren een ook in de Rijp en omgeving veelgelezen streekblad. Soms echter, in het vierde oorlogsjaar, was de papierschaarste zo nijpend dat de abonnees werd verzocht de krant samen met buurman te delen, omdat er voor hem geen exemplaar beschikbaar was. Hieraan herinnert onderstaand "kadertje"uit de krant van 5 augustus 1944. Het kadertje ernaast komt uit diezelfde krant, van de voorpagina Tot ons genoegen kunnen wij meedoelen, dat wij voorioopig weer in staat zijn aan alle ahonné's van elk nummer een exemplaar te verstrekken. PK DIRECTIE. Ieder, die tabak Voor eigen gebruik heeft geteeld, kan deze tabnk evenals vorig jaar ook thans weer bij een daar toe aangewezen fermenteur en kerver laten verwerken. Bovendien Is thans de moge lijkheid opengesteld Van kerf tabak sigaretten te doen ver vaardigen. Voor nadere bij zonderheden hieromtrent ver wijzen wij naar elders in dit blad voorkomende offieieele publicatie. Een populair rubriekje in die krant was "Prullaria", waarin op 8 juni 1944 het volgende: Ergens in Sehermerhorn staat een hooge iep. En in dien iepen boom bevindt zich een kraaien nest. Onder dien iep staan twee jochies, die begeerig naar boven kijken. Ge raadt natnurlijk wat er gaat gebeuren: een klimpartij. Behendig gaat een der jongens naar boven. Tot zoover is alles normaal. Maar wat er daarna gebeuren ging, week van een normale klauterpartrj ten zeerste af. Im mers, gewoonlijk gaan jongens met leege armen naar boven en komen/ze met eieren naar bene den. Bier was de volgorde pre cies andersom. Ook voor Moeder Kraai was de toestand eenigs- zins vreemd: haar eieren waren bij den terugkeer een beetje verkleurd Maar lang stond ze hier niet bij stil. Niet over tobben, dacht ze, zitten, en broeden maar. Dagen verstreken en weken verstreken. Ojl zekeren morgen keek de kraaienmoeder over den rand van haar kraamkamer naar beneden. Daar was iets bijzon ders aan de hand. Weer ston den dezelfde jongens aan den voet van den boom, ditmaal met een zakje onder den arm. En andermaal klom een hunner in den iep. Toen de knaap het nest angst vallig dicht naderde, vloot; Moeder Kraai uit lijfsbehoud weg, haar pas geboren kinderen noode achterlatend. „Nouriep jongen no. 2 beneden, „benne ze uit?" - - >i „Ja! was het antwoord hoog uit de takken, „we benne net op tijd, as we langer hadden gewacht had-ie ze opgevreten..." En de jongen bij het nest deed vier donzen kipkuikens in het zakje en liet dit met de touw- lift behoedzaam naar beneden zakken. Tevreden ging het tweetal even later naar huis. De list was gelukt: geen broedsche kip. geen broedmachine, maar t c h kuikens 1

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 8