28 Via hem ben ik bij de firma Iepenga in Hoorn beland. Die verrichtte veel werk voor het PEN, zoals het vervangen van palen voor het elektrische net. Er werkten meer onderduikers. Ik was inmiddels voorzien van nieuwe papieren, volgens welke ik in Wormen eer woonde. De mensen op het betreffende adres waren op de hoogte, zodat ze mijn verblijf daar bij eventuele nav raag konden bevestigen. Roestplekken... Eén van de eerste klussen was in Assendelft. Tenvijl we onder leiding van Jan Rozendaal bezig waren palen te verwisselen, woedde daar op een keer een luchtgevecht in de omgeving van Schiphol. Eén van de vliegtuigen, een Duitse jager, stortte neer. De vlieger sprong eruit, maar zijn parachute ging niet open. De man viel te pletter op ons palen-lager. Telkens als we nadien een nieuwe paal haalden, zat er een vreemde roestplek op: het bloed van die man. Op een andere keer. terwijl we een gat spitten voor een nieuwe bokpaal, aan een zijweg met een brede berm, zei één van m'n maats: "Kijk eens wat ik hier heb: hier hebben ze er een koud gemaakt". Hij was al spittend op een menselijke schedel gestoten. Terwijl we verder gingen met ons graafwerk, vonden we een hele massa schedels en beenderen Jan Rozendaal zei: "Jongens, stoppen. Dit moeten we aangeven, straks komt er politie en misschien de moffen. Dus jullie wegwezen". Er werd onderzoek naar gedaan. Het bleek een massagraf te zijn uit de tijd van de inval van de Russen en de Engelsen, die tegen de Fransen hadden gevochten. In de hoogspanning. Een andere keer waren we bij Schagen aan het werk. Er waren 's morgens honderden vliegtuigen over gegaan naar Duitsland, 's Middags keerden ze terug. Op zeker moment, zeker een uur later, kwam er opeens nog een bommenwerper aan. ongeveer 400 meter hoog. Er sprong een man uit. Het vliegtuig maakte een bocht en er kwamen er nog zes uit. Het vliegtuig bleef in een cirkel vliegen en dook opeens op zijn kant, er kwam rook uit en het stortte neer. Intussen was de achtste man, vermoedelijk de captain, er ook uitgesprongen, maar de arme donder kwam in de hoogspanning terecht en kwam om het leven. Thuis, aan de Noordervaart - we woonden waar eertijds de kaasfabriek "De Voorwaarts" heeft gestaan, waar nu Henk Loots woont - heb ik ook eens zo'n bommenwerper zien aankomen. Een vliegend fort Heel laag en héél langzaam. Ik meen dat er nog maar één van de vier motoren normaal liep, één langzaam en de andere twee geheel niet. Opeens viel er wat naar beneden. Het dwarrelde al tuimelend in het koolzaadveld wat naast ons huis lag. Wij, mijn vriend en ik, er heen. In het veld stond Leo Overloop, die bij die boer werkte. Hij riep: "Ik heb het al". Het was een deur van het vliegtuig, met één zwart geblakerde scharnier - daar was dus een granaatinslag geweest - en een blanke verse breuk aan het andere. Heel spannend was dat er drie jagers om die bommenwerper zwermden.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 6