43 met manschappen en al, vloog de lucht in. We zaten er minder dan 100 yards vandaan, terwijl we aan de thee zaten. Ik kon slechts wegkomen nadat ik een lichtkogel had opgemerkt, toen het gebeurde. De hele plaats werd door elkaar geschud. Een grote kolom rook en stof steeg hoog boven ons uit. Vele vlammen barsten in allerlei kleuren uit, granaten kwamen naar beneden en ontploften rondom. We schenen tijd te hebben om een schuilplaats te vinden in een sloot, waar we wachtten tot het onweer overging Iemand rende schreeuwend over het veld. Toen begonnen we uit te zien naar overlevenden in de rook en het stof. Een Duitse ziekendrager gaf de richting aan. In feite was het gedrag van de Duitsers voorbeeldig. Een Duitse officier van gezondheid ging eerst naar onze kameraden om te zien of hij daar meer nodig was. Ik ging en vond een Duitser die overdekt was met bloed en vuil, terwijl zijn kleding vrijwel van zijn lichaam was gerukt. Met een ander bracht ik hem naar een schone plek en gebruikte mijn veldtenue en een doek om hem op te knappen. Maar hij bleek niet ernstig gewond; het bloed moet van iemand anders afkomstig zijn geweest. Terwijl ik hem opknapte, kwam er een Britse officier aangerend en schreeuwde: "Gebruik onze kleren niet voor die Duitse bastaards". Ik vond het walgelijk van hem. Het duurde niet lang of de gewonden waren afgevoerd, en de overblijfselen van de doden waren opgeruimd. Ik en twee Duitsers gingen met een burger, die ons in een bos leidde op enige afstand, waar een van de onzen lag Ik herkende hem als Hall. Een ander had reeds Rob en Shev geïdentificeerd en laten weg halen Dat waren er drie van ons peleton en misschien nog een stuk of twaalf andere waren vermist. Er kwamen niet veel Duitsers terug. 11 Mei. Niet veel te doen, behalve de commandopost is verhuisd. We hebben onze chocoladerantsoenen gedeeld met kinderen. 12 Mei. Vandaag was de begrafenis van 12 van onze jongens. De burgers begeleidden ons massaal en brachten bloemen mee en ze hadden hun vlaggen halfstok uitgestoken. Ze zijn begraven op een afdeling van een kerkhof wat door de Hollanders wordt gebruikt. Er waren veel kransen, van officials en van de ondergrondse. 13 Mei. Vandaag was er een divisie-parade bij de kerk in Utrecht. Ongeveer 100 van van ons vertegenwoordigden het regiment en marcheerden naar de kerk, voor de dienst. Daarna was er een parade. Elke eenheid was er en we hadden bands die voor ons speelden terwijl we langs marcheerden. De doedelzakken van de R.S.F. waren favoriet bij de burgers. In de namiddag naar een voetbalwedstrijd geweest, tussen Hilversum en Canadezen, die verloren met 6-1 Een burger ontmoet, die me uitnodigde bij hem thuis te komen. Dus na de dienst ga ik naar zijn huis: John A.J. Reuser, Turfstraat 23.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 21