41 Uit ket dagfkoek van een veteraan te Ckalfont St. Giles Zestien jaar geleden zijn de vriendschapsbanden gesloten tussen de gemeente Graft-De Rijp en het Engelse Chalfont St. Giles. Aan de Engelse zijde maakt Wi/liam J. Dell deel uit van het bestuur van de "twinning"-vereniging. Hij woont in een oude boerderij op enige afstand van Chalfont. Tijdens de tweede wereldoorlog heeft hij als militair ondermeer gevochten in en om Arnhem. Hij hield onderwijl een dagboek bij, waarin hij het einde van de oorlog beschreef als volgt: 1 Mei. Sinds Arnhem hebben we een drukke tijd gehad. Nu lijkt het wapenstilstand en heb ik meer tijd om te schrijven. Sommigen zeggen dat het is omdat de Duitsers dreigen het land onder water te zetten; een ander dat zij voedsel willen doorlaten voor de hongerende Hollanders. We houden positie rondom een kasteel in Renswoude. Er zijn enige kippenhokken in het veld. Soms gaat iemand van ons er op uit om te zien of er eieren gelegd zijn. Vervolgens zien we een Duitser, die hetzelfde doet. Er blijft weinig over voor de boer. 2 Mei. Enkel verzwikt, dus terug naar R.HQ. voor rust. Aangezien er geen schuilplaats is. zijn we in een schuur getrokken en slapen we in een v arkensstal bij de biggen. Dus we hebben het aardig getroffen. 3 Mei. Wordt overgeplaatst voor 24 uur. Beetje schrik, toen een paar moffen achter onze linie opereerden. Er werd ine gerapporteerd dat er twee door onze linie gingen, met een burger. Er werden twee carriers op uitgestuurd, met scherpschutters. Uiteindelijk één gev angene, die gewond was. 4 Mei. Niet veel te doen. Toen kwam het geweldige nieuws door, juist voor negen uur. De meesien zeiden: "Goddank, het is voorbij". Enkele brens en bofors werden vastgezet. Na een poosje was het onderwerp "wanneer reizen we af naar Burma..." 5 Mei. Weer een wisseling. De "0"-groepen worden de hele tijd opgeroepen. Er werd ons verteld dat we de v ijand zouden gaan ontwapenen, rondom Den Haag. Schoonmaakspullen werden uitgereikt, zodat we ons presentabel konden maken. Ik werd teruggestuurd naar QMS, om een nieuw uniform te verkrijgen. 6 Mei. Gezegd: we gaan niet naar Den Haag, maar naar Lunteren. Explosies aan Duitse kant kunnen betekenen dat zij vernielingen aanrichten. Het peleton wordt geconsigneerd. 7 Mei. We gaan terug naar Lunteren en vestigen RHQ in de stad. Een Hollandse

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 19