Stijf van Je zenuwen.na 40 jaar. 32 Herinnering van Kees Huisman. Behalve aan de overvallen op de bevolkingsregisters van de gemeente Schermerhorn en Zuid- en Noord-Schermer, het verbergen van die registers onder de vloer van de Sint-Jozefschool in De Rijp en assistentie bij wapentransporten uit de Purmer, heeft de KP-groep van wijlen Willem Woestenburg uit De Rijp meegedaan aan tal van andere illegale activiteiten Er kwam een Noodkreet via de groep Beemster: het ziekenhuis in Purmerend zit zonder voedsel. Het lot viel op de Rijper groep: "Dat moeten jullie verzorgen". Er is toen een koe uit het land gehaald van iemand die dat best kon opbrengen, doordat hij nogal veel in de zwarte handel deed. Toen we de koe uit het land hadden, moesten we ermee over de Beemsterbrug. Dat was toen een smalle houten noodbrug. Het beest wilde er niet over en toen ze eindelijk wel ging, scheet ze de brug rijkelijk vol. Dat hebben we, om onze sporen te verwijderen, zorgvuldig moeten wegvegen Letterlijk met handen en voeten. Via Rijperweg en Middenbecmster naar de Purmerendervveg. alles uiteraard in het stikkedonker en met zo min mogelijk gerucht. Langs de Purmerendervveg naar de Hobrederweg. Daar kwamen we in het inundatiegebied van de zuid oosthoek van de Beemster. Toen was die koe helemaal niet meer vooruit te branden. Moordenaarswerk hebben we moeten verrichten om het beest mee te krijgen. Het was alsof ze voorvoelde dat ze de nachtelijke tocht met haar leven moest bekopen. Later, na de bevrijding, heb ik schoenmaker Noov van de Padjedijk uit Purmerend eens horen vertellen dat hij één keer het vlees voor het ziekenhuis had verzorgd, als illegaal werker. Hij raakte bijkans niet uitgepraat over "die prachtige bouten". Die waren van "onze" koe! Met de illegaliteit van de Beemster, waar de noodkreet vandaan kwam, hadden we tamelijk veelvuldig contact. Met de groep van Purmerend ook wel, maar beduidend minder. Ik herinner me maar één actie die we samen met de jongens van Purmerend hebben ondernomen. Dat betrof een hoofd van de CCD, een NSB'er, die getrouwd was met een Duitse. Hij woonde net buiten Purmerend, in de Beemster. Het doen en laten van die man liep de spuigaten uit, zodat op zeker moment de opdracht kwam hem te elimineren. Samen met de Purmerender jongens hebben getracht die opdracht uit te voeren. We hebben bij de man aangebeld, maar hij gaf niet thuis. We zijn daarop weggegaan, met de bedoeling terug te komen. Dat is echter door een of andere ingeving niet gebeurd. Na de oorlog ben ik over die zaak gehoord. Toen bleek me dat na ons v ertrek die vtouw contact had opgenomen met de Grüne Polizei, waarvan een afdeling in

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 10