4 netjes neergeschreven in twee schriften. Twee jaar later volgde het besluit de oudste archiefbescheiden over te brengen naar de kluis van de Alkmaarse hervormde gemeente in de Grote Kerk. Bij die bescheiden ging het om de zojuist teruggevonden negen deeltjes. De reden om een gedeelte van het archief elders onder te brengen is niet overgeleverd. Mogelijk heeft het ontbreken van een geschikte bergplaats een rol gespeeld. Een in 1964 opgesteld rapport vermeldt namelijk bij Driehuizen: "De stukken bevinden zich in een zeer verwaarloosde toestand in een kast in de consistorie. In een niet open te krijgen brandkast bevinden zich naar vermoed wordt nog stukken van het kerkvoogdij-archief". Voor de opslag in Alkmaar moest worden betaald. De Alkmaarse kerkvoogdij bracht jaarlijks een bepaald bedrag voor de huur van 0,5 m archiefruimte in rekening. De huur bedroeg aanvan kelijk 3,50 per jaar, maar was tegen 1977 opgetrokken tot 20. Het archief zoekgeraakt De oude Hervormde gemeente Driehuizen bestond in 1977 overi gens al tien jaar niet meer. Per 1 januari 1967 was Driehui zen namelijk samengegaan met de gemeente Zuid-Schermer. In 1983 volgde de fusie van de gemeenten Oterleek/Noord-Scher- mer, Driehuizen/Zuid-Schermer en Grootschermer/Schermerhorn tot een grote nieuwe gemeente Schermer. De archieven van de oude gemeenten gingen naar het Gemeente archief Alkmaar. Zij werden daar in 1986 geinventariseerd door N. van Exter. Het ontsnapte daarbij niet aan de aandacht dat een deel van het archief van de gemeente Driehuizen zich in de Grote Kerk moest bevinden. De toenmalige archivaris, W.A.Fasel, informeerde daarop bij de kerkvoogdij. Deze ant woordde echter dat de bedoelde archivalia al naar het Ge meente-archief waren overgebracht. Hiermee waren de negen deeltjes zoek. Ze bleken al die tijd toch in een vergeten hoekje van de archiefkluis onder de consistorie van de Grote Kerk te hebben gelegen. Diakonie-rekeningen Om welke archiefstukken gaat het bij de teruggevonden negen deeltjes nu precies? Vijf delen bevatten rekeningen van de diakonie en wel over de jaren 1650 tot en met 1808 en van 1844 tot 1861. Vier van deze vijf deeltjes zijn voorzien van een perkamenten kaft. Het vijfde en laatste deel bestaat uit

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 6