"Alle boeken en bescheiden tot het Archief van den Kerkeraad behoorende, ...aanwezig (waren), werden nagezien en in orde bevonden" Aan het begin van deze eeuw werd opnieuw een lijst samenge steld van de aanwezige archiefbescheiden, nu door ds. F.A. Franee. Bij Franee gaat het om de predikant van de gemeente Grootschermer. Hij trad in 1910-1911 op als raadgever ("con sulent") van de gemeenten Driehuizen en Zuid-Schermer. Daar was namelijk een vacature ontstaan door het vertrek van ds. Gerard Jacques ten Brummeler Andriesse. Het archief van de kerkvoogdij Aan het archief van de kerkvoogdij van Driehuizen was toen al apart de nodige aandacht besteed. In maart 1902 ontvingen de kerkvoogden een circulaire van het Provinciaal College van Toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van Hervormde gemeenten. Hierin werd aangegeven dat de mi nister van binnenlandse zaken graag de kerkelijke gezagsdra gers wilde aansporen in het belang van de geschiedenis het nodige aan archiefzorg te doen. In verband hiermee verzocht het Provinciaal College van Toezicht antwoord op vragen als "Bestaat er Uwe gemeente een archief der Kerkvoogdij? Zoo ja, tot welk jaar klimt dat op? Is het behoorlijk geordend en geïnventariseerd?" De circulaire vormde aanleiding tot ordening en beschrijving van het kerkvoogdij-archief over te gaan. Een van de kerk voogden belastte zich met dat werk, dat in juni 1902 werd voltooid. Een afschrift van de beschrijving van het archief werd in de zomer van 1903 naar het College gestuurd. In september van dat jaar ontvingen de kerkvoogden opnieuw een brief van het in Haarlem gevestigde College van Toezicht.Het wilde nu informatie over de berging van het archief. De al genoemde ds. Ten Brummeler Andriesse beantwoordde de brief en deelde onder andere mede dat "...het archief...in eene zorgvuldig gesloten houten kist, staande in de pastorie Al hier bewaard wordt; dat het archief in deze kist berustende, voldoende tegen vocht, maar niet tegen brandgevaar beschut is. De Grote Kerk In 1917 en in 1937 is vervolgens wederom gewerkt aan de ordening van de archieven van de gemeente Driehuizen gewerkt. Helaas zijn de toen opgestelde inventarissen niet bewaard gebleven. Na de tweede wereldoorlog, in 1948, vond nogmaals een inventarisatie plaats. De resultaten werden

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 5