ARCHIEFVONDST IN ALKMAARSE GROTE KERK 2 Lotgevallen van het archief van de Hervormde bev Gemeente Driehuizen* Aan ste Zoals bekend worden in de Grote Kerk van Alkmaar allerlei Fra werkzaamheden uitgevoerd. Ronduit spectaculair is het onder- Gro zoek naar de overblijfselen van onder de zerkenvloer begra- sul ven personen. Deze opgravingen trokken de afgelopen zomer was duizenden bezoekers. Er is echter nog meer onder de vloer Ger van de kerk verborgen. Onder de consistorie bevindt zich na melijk een grote archefkluis. Daarin waren tot voor koft de Aan archieven van de Alkmaarse hervormde gemeente opgeslagen. al Onlangs werd de inhoud van de kluis overgebracht naar het de Regionaal Archief. Bij deze operatie kwamen negen deeltjes vaa boven water, die duidelijk niets met het archief van vaa de Ned.hervormde gemeente Alkmaar te maken hadden. Het nis bleek te gaan om rekeningen van de diakonie van Driehuizen, ger over de jaren 1650-1860 en resoluties en notulen van de ker- n°d keraad van dit dorp uit de periode 1726-1894. In Verder werd nog het zogenaamde "Kercke-Boeck van Drie-Huysen Toe aangetroffen waarin uiteenlopende gegevens uit de jaren 1671 are -1719 en 1808-1833 zijn genoteerd. Deze archivalia waren al Is enige tijd zoek. Een en ander vormde de aanleiding, de lotge- De vallen van de archieven van de Hervormde gemeente Driehuizen van na te gaan. voo Verder wil ik proberen een beeld te geven van de betekenis vol van de gelukkige archiefvondstwer Predikanten en archiefzorg sep Het archief van de gemeente Driehuizen werd, voor zover bri bekend, in 1842 voor het eerst geinventariseerd en wel door wil ds. JP.StrickerHij was in hetzelfde jaar beroepen. Hij zal ger wel de behoefte hebben gevoeld een lijst op te stellen van de en archivalia die hij in de pastorie aantrof. Die kon hij dan te zor zijner tijd geheel in goede orde aan zijn opvolger overdragen. hie Ruim veertig jaar later volgde een tweede inventarisatie vol door ds. J.F.J. van Goens. is. Van Goens bediende van 1884 tot 1887 de gemeenten Driehuizen en Zuid-Schermer. Zijn activiteiten vloeiden naar alle waar- In schijnlijkheid voort uit het besluit van de kerkeraad eens aar persoonlijk een kerkvisitatie te doen. Daarbij werd ook aan- gev dacht besteed aan het archiefgetuige de opmerking in de bev notulen van de kerkeraadsvergadering van 12 mei 1886, dat noj

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 4