Schermerhorn in het jaar 1925 24 dat hij gewoonlijk niet meer geld in huis had dan om zijn heke laars, spinners en wevers te betalen. Had hij daarvoor niet genoeg in huis, dan hielp peet Aagt hem, die zoveel geld had dat zij alle jaren wel 100 gulden overgaren kon." Jan Besse vertelde meer dan eens dat hij zoveel geld niet had "als de lui wel dachten; dat zijn meid meer geld in huis had dan hij en de lui zouden verschieten als zij wisten hoeveel". Volgens getuigenverklaring had peet Aagt voor haar sterven gezegd dat zij haar geld onder haar bed had en "dat het moest worden weggenomen vóór de uittrekkers zouden komen". Haar geld werd gevonden in zes zakjes in het beddestro onder het bed. Het werd geteld en in een doofpot gedaan. Het was een bedrag van 1375. Sijbrand Kaars, die erbij was geweest, had niets gezegd. Later had hij gezegd te geloven dat het geld van zijn schoonvader was. Toen had je de poppen aan 't dansen. Het gevolg was het proces voor het Hof van Holland te Den Haag. Daarover volgende keer. Evert Besse Jz. Zaterdag 22 augustus. Ingekomen: Johannes Petrus Kuiper van Akersloot; Joh. Blan- kenstijn van Avereest; Hendrik Ton van Beets. bertrokkens Carolina Frederika van der Houwen, Wed. J. de Kievit, naar Monster; Johanna Adriana de Wilde naar Haarlem; Alida Wesse- lius naar Alkmaar; Bernardus Dudink naar Zaandam en Mina Kluit naar Zuid- en Noordschermer Uitslag loting Militie: 1. J. Lakeman; 2. C. Klinkhamer; 3. N.C. Groot (voorl, vrijgesteld broederdienst)4. J. Beets; 5. J. Leegwater (vrijgesteld broederdienst6. Joh. Jonk; 7. J.M. Ackerman; 8. F'. Kluft (vrijgesteld broederdienst); 9. J. Los; 10. H. Jonk (vrijgesteld broederdienst). Zaterdag 5 september. In deze gemeente is een collecte gehouden voor de geteisterde streken in Oost-Nederland (stormramp Borculo en omstreken, FB.), die hee-ft opgebracht ƒ.157.92, welk bedrag toegezonden is aan het Steuncomité.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 26